ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5751 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Černokněžník Tricky dorazí do Prahy

0 Redakce 18.9.2008

Trip hopová legenda Tricky zavítá do pražského klubu Roxy 24. listopadu, kde představí svou novou desku Knowle West Boy.
Jde svým způsobem o comeback, jeho poslední album vyšlo před pěti lety a netěšilo se žádné větší mediální pozornosti.

Jinak je tomu s aktuální novinkou, která je podle recenzentů jeho nejlepším dílkem od desky Pre-Millenium Tension z roku 1996. Tehdy vládla elektronickému undergroundu bristolská scéna v čele s Massive Attack a Portishead. S členy prvně jmenované party působil Tricky už v osmdesátých letech a nemohl tak chybět jako hlavní rapper na jejich debutu Blue Lines z roku 1991, který celé trip hopové běsnění rozpoutal. Hostoval i na jejich druhé desce Protection, záhy se však osamostatnil, aby vydal svou první sólovku a další žánrový milník Maxinquaye (1995).

Hutná atmosféra desky dokáže překvapovat i po několikátém poslechu a její depresivní vyznění nijak neodradilo britské fanoušky, startovala totiž na druhém místě žebříčku. Tricky byl odjakživa šikovný producent a rapper, jeho desky jsou ale vždycky napěchované hosty. Vedle Björk a Neneh Cherry byla už od debutu zásadním elementem Trickyho zvuku vokalistka Martina, která byla v době natáčení Maxinquaye teprve v pubertě. Pravidelně se objevovala i na jeho následujících deskách. Ty přes své kvality nejprve trpěly tím, že je každý srovnával s debutem, pak Tricky začal přešlapovat na místě a postupně upadal v zapomění.

Novinka Knowle West Boy by pro něj mohla znamenat vzkříšení, časy trip hopu jsou dávno pryč a jeho někdejší představitelé mají možnost udělat za svou minulostí tlustou čáru. Nedávno se to podařilo Portishead, uvidíme jak si s novou šancí poradí Tricky. Jeho aktuální deska je prý autobiografická („Knowle West“ je čtvrť Bristolu, ve které Tricky vyrůstal) a mělo by jít o směs punku, reggae, hip hopu a rocku. Za dva měsíce si ji budeme moci vychutnat naživo.

red