ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21494 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na ceny Thálie za loňský rok bylo nominováno 24 umělců

0 Richard Winter 30.1.2014

Herci Karel Dobrý a Tereza Vilišová, baletka Nikola Márová, operní pěvec Jiří Přibyl a také Monika Absolonová (na snímku), Aleš Briscein a Jiří Langmajer v muzikálovém a operetním oboru jsou mezi 24 umělci nominovanými na ceny Thálie za loňský rok. Laureáty vyhlásí Herecká asociace 29. března v Národním divadle. Výroční ocenění se udělují v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě za mimořádné jevištní výkony v inscenacích, které vznikly na českých jevištích.

Tereza Vilišová byla nominována za výkon v inscenaci Můj romantický příběh v ostravském Divadle Petra Bezruče. Spolu s ní usilují o cenu plzeňská herečka Jana Kubátová za titulní roli v inscenaci Kráska z Leenane či Tereza Novotná za ztvárnění Nory ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Výkonem Karla Dobrého ve hře Den opričníka zabodovalo pražské Studio Hrdinů. Jeho konkurenty jsou Miloslav König za ztvárnění Maupassantova hrdiny v inscenaci Miláček v Kladně a Petr Mikeska, který v Mladé Boleslavi zazářil jako Paul Verlaine v Úplném zatmění.

Nikola Márová se do nominací dostala díky roli Královny Mab v baletu Romeo a Julie na české první scéně. Ve stejné inscenaci usiluje o cenu Marta Drastíková jako Julie. Porotu zaujala i Martina Diblíková v Krvavé svatbě v Plzni. V kategorii mužů jsou nominováni maďarský tanečník z Českých Budějovic Vikor Svidró za hlavní roli v Kauze Kafka a dva protagonisté inscenace Romeo a Julie v ND – Matěj Šust a Ondřej Vinklát.

V operním oboru byli vedle Přibyla za roli Falstaffa v Moravském divadle Olomouc na Thálii nominováni i Jiří Brückler (jako markýz Rodrigo v opeře Don Carlo v ND), Richard Samek (jako Faust v Plzni), ostravská Maida Hundeling (Elsa v Lohengrinovi), Daniela Straková Šedrlová (Donna Elvíra v Donu Giovannim v brněnském Národním divadle) a Jana Šrejma Kačírková (titulní role v opeře Anna Bolena v Ostravě).

Muzikálová a operetní kategorie obsahuje i nominace Lucie Bergerové za Báthoryčku v Českém Těšíně, Martiny Šnytové a Aleše Brisceina v operetě Krásná Helena v Ostravě a Jiřího Langmajera, který jako kabaretiér Maurice Chevalier baví publikum v muzikálu Mata Hari v pražském Divadle Broadway.

Nejvíce nominací získali umělci z pražského Národního divadla (pět), Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (čtyři) a Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni (tři). Dvakrát zazněl název pražského Divadla Hybernia, vždy v koprodukci s Městským divadlem Brno. Nominace se týkají i dalších deseti scén z devíti měst.

O laureátech rozhodují na základě návrhu porot členové kolegia, v jehož čele je skladatel Zdeněk Barták. Mohou udělit i zvláštní cenu za mimořádný umělecký přínos divadelnímu umění v kterémkoliv z oborů. Prezidium Herecké asociace udělí ceny za celoživotní mistrovství.