ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14777 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ceny české filmové kritiky předají v pražském divadle Archa

0 Richard Winter 24.1.2014

Ceny české filmové kritiky budou 25. ledna budou vyhlášeny v pražském divadle Archa v přímém přenosu ČT2. Filmoví publicisté jimi ohodnotí nejlepší počiny uplynulého roku. Průvodcem večera bude moderátor Václav Moravec.

Z dvoukolového hlasování vzejdou vítězové jedenácti kategorií. Druhého kola se zúčastnilo 41 novinářů, kteří posuzovali 26 hraných a animovaných filmů, které měly distribuční premiéru v roce 2013 a vyhověly pravidlům Cen české filmové kritiky. Celovečerních dokumentů bylo hodnoceno 16. Výsledky hlasování budou na www.filmovakritika.cz.

Stejně jako u výročních cen České filmové a televizní akademie se v nominacích kritiků objevily na prvních místech snímky Hořící keř a Jako nikdy. Snímek Agnieszky Hollandové jich má deset a film Zdeňka Tyce šest. Po čtyřech nominacích mají Klauni Viktora Tauše a Rozkoš Jitky Rudolfové. Tři nominace získaly Hřebejkovy Líbánky (na snímku), se dvěma do finále vstupují dokumenty Show! a Šmejdi. Hoteliér a Revival získaly po jedné nominaci.

Cenu pro nejlepší film roku 2013 předají producentovi vítězného titulu předsedkyně Sdružení českých filmových kritiků a umělecká poradkyně MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová a ředitel programu České televize Milan Fridrich. Vítěze dalších vybraných kategoriích i letos mají oznámit ocenění filmaři z předchozích ročníků.

Ceny v ženských hereckých kategoriích předají úspěšní muži loňského ročníku – Ivan Trojan a Ondřej Vetchý. Mužské protějšky vyhlásí držitelka ceny kritiky z roku 2011 Aňa Geislerová a herečka Martha Issová. Cenu za nejlepší scénář převezme vítěz od autorky animovaných filmů a držitelky řady mezinárodních cen Michaely Pavlátové. Cenu za kameru vyhlásí generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. Cenu RWE pro Objev roku předá předseda představenstva společnosti Martin Herrmann.