ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7314 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cenu za nejlepší film festivalu Jeden svět získal snímek Způsob zabíjení

0 Richard Winter 13.3.2013

Snímek Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, který prostřednictvím přímých aktérů rekonstruuje tragické události v Indonésii 60. let, získal cenu za nejlepší film festivalu Jeden svět. Festival v Praze během prvních osmi dní navštívilo 30.744 diváků, o třetinu více než loni. Čtyři festivalové poroty udělily celkem sedm ocenění.

Vítězný snímek líčí situaci v 60. letech v Indonésii poté, co armáda násilím převzala moc. Režim poté vyvraždil více než milion údajných komunistů, etnických Číňanů a intelektuálů. “Režisérova cesta do myšlení hrdinů, u nichž dochází k transformaci jejich osobnosti přímo před očima diváků, je jakousi psychoterapií v přímém přenosu,” řekla k rozhodnutí poroty její členka Isabel Fernandezová.

Ze 14 filmů v hlavní soutěži porota udělila cenu za nejlepší režii filmu Zapletení polské režisérky Lidie Dudyové. Ocenila na něm citlivý přístup ve zpracování tématu pedofilie, aniž by ukázala tváře svých hrdinů. Zvláštní uznání náleží filmu Svět, který není pro nás režiséra Mahdího Flífela. Snímek proniká do prostředí palestinských uprchlíků žijících v Libanonu.
Vedle hlavní poroty udělila dvě ceny také Porota Václava Havla, která vyzdvihuje film, jenž podle ní výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Dala ji filmu Bahrajn – vstup zakázán režisérky Stéphanie Lamorreové vyprávějícím o protestech v Bahrajnu před dvěma lety, kdy se lidé vzbouřili proti absolutistické vládě královské rodiny.