ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18834 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cenu Pavla Kouteckého získal snímek s názvem Pozemšťané, koho budete volit?

0 Redakce 7.6.2011

Cenu Pavla Kouteckého získal v pražském Divadle Archa v konkurenci stovky dokumentů snímek s názvem Pozemšťané, koho budete volit? Je společným dílem účastníků dokumentární dílny společnosti Inventura a režisérky Lindy Jablonské. 

Autory vítězného projektu jsou lidé s mentálním handicapem, kteří se obtížně orientují v okolním světě. S kamerou v ruce loni sledovali volby do Poslanecké sněmovny. Jejich film dokazuje, že i oni se mohou mít politický názor. Jablonská s nimi převzala skleněný objekt výtvarníka Reného Roubíčka a peněžitou cenu ve výši 100.000 korun.
    
Pětičlenná porota udělila Cenu Pavla Kouteckého filmu, který nejaktuálněji, přitom s nadšením, humorem a hravostí vypovídá o současné české společnosti. Přínos snímku tkví v tom, jak odbourává předsudky většinové společnosti vůči lidem s mentálním handicapem. Zejména tím, že z nich samotných činí nadané pozorovatele společenského a politického dění.

"Hrdinové a zároveň tvůrci tohoto filmu navíc nad většinovou společností vítězí – svým angažovaným zájmem o veřejné dění a tím, jak nenápadně a přitom s mrazivou silou odhalují slabiny české společnosti," sdělil jeden z porotců Radim Špaček.

Filmový štáb se vypravil na několik setkání různých politických stran s občany, ve městech i na venkově. Jejich zdánlivě banální otázky často míří k jádru věci a jejich rozhodování o tom, který lístek nakonec vhodí do volební urny, představuje modelovou situaci, v níž se ocitá řada dalších lidí.
Zvláštní ocenění porota netradičně udělila hudební skupině Dva, která výrazně přispěla k působivosti dvou vysoce hodnocených snímků: Medvědí ostrovy Martina Ryšavého a Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka.

Cena Pavla Kouteckého vznikla na počest tohoto tragicky zesnulého filmaře, letos se konal pátý ročník. Do nominací se dostaly i snímky For Semafor režiséra Miroslava Janka, Medvědí ostrovy Martina Ryšavého, Nesvatbov Eriky Hníkové, Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka, Česká Granada Jana Papouška a Filmař, fanoušek, podivín Kateřiny Mikulcové.

rwi