ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18680 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cenu EFA pro nejlepší film má Melancholia

0 Redakce 5.12.2011

Evropskou filmovou cenu (EFA) pro nejlepší film získalo drama Melancholia kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera. Ceny, které platí za evropskou verzi amerického Oscara, se letos rozdávaly již po čtyřiadvacáté. Cenu za nejlepší herecký výkon získali britští herci Tilda Swinton a Colin Firth. Nikdo z nich se sobotního galavečera nezúčastnil.

Celkem rada EFA vybrala do soutěže 45 filmů ze 32 zemí. Následně pak několik týdnů vybíralo 2500 členů Evropské filmové akademie nominace pro jednotlivé kategorie.

Larse von Trier v květnu způsobil skandál na letošním filmovém festivalu v Cannes, kde jeho snímek Melancholia soutěžil o hlavní cenu festivalu Zlatou palmu. Von Trier před novináři prohlásil, že trochu sympatizuje s Hitlerem a trochu mu prý rozumí. Na festivalu byl pak prohlášen za nežádoucí osobu. Filmař se později za své výroky omluvil.

Britskou herečku Swinton porota ocenila za výkon v dramatu Musíme si promluvit o Kevinovi. Firth zaujal rolí britského krále Jiřího VI. ve filmu Králova řeč, za kterou již herec letos dostal Oscara.

V kategorii dokument vyhrál 3D snímek Pina režiséra Wima Wenderse o uznávané německé choreografce Pině Bauschové. Cenu za nejlepší režii si odnesla Susanne Bier z Dánska za drama Lepší svět, které už má na svém kontě i Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Soutěže se účastnily i české filmy Lidice režiséra Petra Nikolaeva a Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera, které však nezískaly nominaci v žádné z celkových 13 kategorií.

rwi