ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28836 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby získal snímek Argo

0 Richard Winter 12.2.2013

Americký snímek Argo dostal cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) pro nejlepší film roku. Nejlepšími herci byli na ceremoniálu v Londýně vyhlášeni Daniel Day-Lewis, který hrál amerického prezidenta Abrahama Lincolna ve filmu Stevena Spielberga Lincoln. Cena pro nejlepší herečku získala85letá Emanuelle Rivaová za hlavní roli ve filmu Láska, který dostal i cenu za nejlepší neanglicky mluvený film.

Film Argo líčí snahu Ústřední zpravodajské služby (CIA) dostat koncem 70. let z Íránu americká rukojmí. Herec Ben Affleck získal za tento film ocenění pro nejlepšího režiséra. Posílil tak své šance na letošních Oscarech. Již před tím dostal Zlatý glóbus pro nejlepší filmové drama a pro nejlepšího režiséra. Oscaři se budou rozdělovat v Los Angeles 24. února.
Argo získalo tři ceny včetně BAFTA za střih. Úspěšnější byl muzikál Bídníci, který má ocenění za masky, výpravu, zvuk a vedlejší herecký výkon.

BAFTA pro vedlejší ženský herecký výkon získala Anne Hathawayová za Bídníky. Mezi muži byl odměněn Christoph Waltz za vedlejší roli v Nespoutaném Djangovi. Režisér tohoto snímku Quentin Tarantino dostal cenu za původní scénář. Nejlepší adaptovaný scénář napsal podle britských akademiků David O. Russell, autor filmu Terapie láskou.

Bondovka Skyfall, která byla loni v Británii komerčně nejúspěšnějším filmem, získala cenu pro nejlepší britský snímek roku. Kromě toho se dočkala ceny za původní hudbu.

Lincoln, který měl největší počet deseti nominací, proměnil jen jednu – za herecký výkon pro Day-Lewise. Ostře sledovaný film o pronásledování Usámy bin Ládina 30 minut po půlnoci měl pět nominací, ale odešel s prázdnou. Britský film Anna Karenina dostal cenu za kostýmy. Nejlepším animovaným snímkem byl vyhlášen film Rebelka. Ocenění za celoživotní dílo dostal britský režisér Alan Parker.

BAFTA patří v posledních letech ke stále více sledovaným filmovým oceněním, protože se jim často daří předpovědět Oscary.