ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13728 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2012 získá moderátorka Kamila Moučková

0 Richard Winter 10.4.2013

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2012 získá moderátorka Kamila Moučková, která tento týden slaví 85. narozeniny. Cena bude předána v pátek. Moučková bude druhou nositelkou ceny pojmenované po známém českém spisovateli, loni ji dostal biskup Václav Malý. Cenu má každý rok dostávat některý z žijících českých občanů, který se zasloužil o udržení a rozvoj hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost.

Cenu Arnošta Lustiga založila Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu Arnošta Lustiga, jenž byl mimo jiné jejím členem. Laureáta vybírá výbor složený z významných postav české kultury, politiky a vědy. “Považuji to za ohromnou čest. Nevím, jestli jsem statečná, lidská, odvážná a spravedlivá. Vím o sobě, že jsem silný člověk, s tím jsem se narodila a také jsem si toho hodně nakládala,” řekla Moučková.

Kamila Moučková byla obětí normalizace, dvě desítky let se nemohla vrátit do rozhlasu a televize, v níž předtím působila od jejích začátků. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Přesto, že do vysílání nemohla, lidé na její hlas nezapomněli, měli ho v paměti z Pražského jara, stejně jako její odvahu, s jakou ohlásila v televizi 21. srpna 1968 počátek okupace Československa spojeneckými armádami. Podílela se i na ilegálním protiokupačním vysílání televize a rozhlasu.

Po listopadu 1989 se vrátila ke zpravodajství a řadu let hlásila zprávy v pražské Svobodné Evropě. V televizi se divákům připomněla moderováním pořadu pro seniory Barvy života.