ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10361 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cena Jindřicha Chalupeckého nebude mít vítěze

0 jsk 6.8.2020

Výstava finalistů 31. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020 poprvé nebude mít vítěze, a to z rozhodnutí zúčastněných umělkyň a umělců, kteří odmítají princip soutěže. Společná výstava v galerii Plato Ostrava proběhne podle plánu, ovšem bez tradičního vyhlášení jména umělkyně či umělce, jejichž projekt porota vyhodnotila jako nejúspěšnější či nejrelevantnější. Zahájení výstavy se odehraje ve středu 14. října.

Letošní finalisté doufají, že se díky tomu dostane stejného prostoru a pozornosti všem z nich a publikum se bude moci plně soustředit na jejich nově vznikající umělecká díla, bez nutnosti jejich vzájemného srovnávání. Namísto tradičního ceremoniálu proběhne v Ostravě dvoudenní symposium pro veřejnost ve dnech 4. až 5. prosince.

Rozhodnutí letošních finalistek a finalistů nesoutěžit přichází ve chvíli, kdy i samotná Společnost Jindřicha Chalupeckého reviduje zaběhlé principy fungování soutěže. V uplynulých letech usilovali organizátoři především o zkvalitnění podpory práce umělkyň a umělců v aktuálním ročníku i o navazující dlouhodobou spolupráci. V letošním roce se Společnost Jindřicha Chalupeckého rozhodla pozvat do diskuse nad probíhajícími proměnami Ceny širší uměleckou obec a veřejnost také skrze nezávislý sociologický výzkum.