ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5034 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cena Evropské unie za literaturu mění pravidla hry

0 jsk 2.3.2023

Blíží se vyhlášení Ceny Evropské unie za literaturu, která má od roku 2022 nový formát. Místo toho, aby svého laureáta zvolila každá země, vybere sedmičlenná evropská porota jen jednoho celkového vítěze a zároveň udělí pět čestných uznání. Vybírat bude z knih nominovaných na národní úrovni. Nominace budou zveřejněny 7. března.

Ačkoli je cena určena pro 41 evropských zemí, z organizačních důvodů se jí každý rok účastní pouze třetina. Letos budou o ocenění bojovat kromě českého zástupce také autoři z Arménie, Chorvatsko, Kypr, Estonsko, Finsko, Francie, Kosovo, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Černá Hora, Polsko a Švédsko.

„Romány budou navrhovat národní subjekty obeznámené s literární scénou své země, které jsou zvyklé propagovat vlastní literaturu v zahraničí a které mají odborné znalosti v oblasti literární kvality, posuzování překladatelského a exportního potenciálu knihy,“ popisují změnu ve fungování soutěže její organizátoři na svých webových stránkách.

Národní kolo v České republice má na starosti České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, které nominovalo porotu složenou zejména z literárních kritiků a publicistů. Členy poroty jsou Jonáš Zbořil (Seznam Zprávy), Klára Fleyberková (Český rozhlas, Časopis Host), Kryštof Eder (Česká televize, Časopis Host, Reflex), Kateřina Čopjaková (Respekt) a Sára Vybíralová (ČLC). Porota 7. března oznámí, která kniha bude reprezentovat zemi v mezinárodním kole. Úryvek knihy pak bude přeložen do angličtiny.

V pátek 28. dubna na Lipském knižním veletrhu oznámí evropská porota celkového vítěze letošní Ceny Evropské unie za literaturu, který obdrží finanční ocenění ve výši 5 tisíc eur. Všichni nominovaní autoři nicméně budou průběžně propagováni na evropské scéně s cílem oslovit širší a mezinárodní publikum a navázat kontakt se čtenáři za hranicemi své země a jazyka. Za Českou republiku, avšak ještě se staršími pravidly soutěže, se v minulosti laureáty stali Tomáš Zmeškal (2011), Jan Němec (2014), Bianca Bellová (2017) a Lucie Faulerová (2021).