ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4955 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Carmina Burana v pražském Obecním domě

0 jsk 28.4.2022

Bohemian Symphony Orchestra Prague uvede 6.června ve 20 hodin ve Smetanově síni pražského Obecního domu jedno z nejpopulárnějších děl hudební historie, Carminu Buranu skladatele Carla Orffa.

Sto šedesát umělců z Bohemian Symphony Orchestra Prague, Bohemian Choir Prague povede šéfdirigent orchestru Martin Šanda. Jako sólisté se představí světově známá sopranistka Noema Erba a sólisté Národního divadla barytonista Daniel Klánský a tenorista Josef Moravec.

Vedle klasického sboru vystoupí na koncertě také dětský sbor Rokytka a tím bude zaručena naprostá originalita provedení díla. Celý koncert bude doplněn speciální světelnou choreografií. Bude se tedy jednat o velkolepou audiovizuální show. „Málokteré klasické dílo se těší takové oblibě napříč generacemi i posluchači různých hudebních žánrů,“ poznamenal Martin Šanda na adresu Carminy Burany.

Jen skladba O, Fortuna, která zazněla v bezmála stovce filmových a televizních snímcích, byla vyhlášena jednou z nejužívanějších ve filmovém průmyslu. Kromě toho se však dostala také do hledáčku reklamních producentů, hudebníků a tvůrců počítačových her. Dočkala se tak popových i metalových úprav, remixů (například od Tiesta), beatboxového coveru nebo přepisu pro sólovou kytaru či bicí.

S odstupem času se tak jeví více než paradoxně, že v době svého vzniku byla Carmina Burana zpochybňována a slova F. J. Ewense, který v roce 1937 pro Kölnische Volkszeitung uvedl, že „není jisté, zda se toto dílo kdy dočká nějaké popularity“, se ukázala jako zcela mylná. Do dnešní doby nebylo takto rozsáhlé dílo překonáno a nenechaly si jej ujít miliony posluchačů po celém světě.