ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5645 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Byla zahájena výstava přibližující animovaný film Malá z rybárny

0 Richard Winter 20.12.2013

V Praze otevřeli výstavu přibližující celovečerní animovaný film Malá z rybárny, který natáčí režisér a výtvarník Jan Balej (na snímku). Expozice nabízí loutky, ukázky dekorací i části scénáře tohoto náročného loutkového projekt. V Muzeu Karla Zemana na Malé Straně bude otevřena až do 5. ledna.

Malá z rybárny je moderní adaptací pohádkového příběhu Malá mořská víla od Hanse Christiana Andersena. Vzniká od loňska ve společnosti Miracle Film v koprodukci s partnery na Slovensku a ve Francii s rozpočtem zhruba 46,2 milionu korun, s premiérou se počítá v roce 2015.

“Bude uveden v české, slovenské, francouzské a anglické verzi. Mezi domácími koproducenty je i Česká televize a loutkové studio Hafan Film,” uvedl na prezentaci Balej, který je s Ivanem Arsenjevem spoluautorem scénáře. Podle tvůrců nabízí Andersenova Malá mořská víla krásný a silný příběh s výraznými a jedinečnými charaktery. Je bohatý na atmosféry, plný výtvarných inspirací a možností pracovat s pohádkovými archetypy. “Mořská panna, která se zamilovala do lidského ‘prince’, pro něhož se rozhodla stát se člověkem, je dodnes klasickým odkazem ‘lásky’ ve světové literatuře. Posunutí příběhu do současných reálií ho přiblíží blíž k divákovi, až k otázkám morálních hodnot dneška,” uvedl Balej.

Prvořadá je pro něj loutková animace, i většina dekorací je vytvářena nedigitální cestou, ovšem dojde i na moderní digitální animaci. Za naprosto zásadní považuje hudební a ruchovou stopu snímku. Už proto, že postavy nemluví, ale vyjadřují se pomocí vizuální a hudební složky. Jediným pomocníkem bude vypravěč.