ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11177 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Byla zahájena výstava Kavárny a cukrárny, fenomén společenského života

0 Petr Hašek 18.12.2012

Do 24. března se bude na zámku v Pardubicích konat výstava s názvem Kavárny a cukrárny, fenomén společenského života. Návštěvníkům představí předměty spjaté se světem cukráren a kaváren z přelomu 20. a 30. let 20. století. Zájemci mohou také nahlédnout do tajemství cukrářské výroby.

“Svět cukráren a kaváren má společné prvky, ale v mnohém se liší. Kavárníci a cukráři patřili k živnostem, které zažily největší rozvoj koncem 19. století a posléze v období první republiky. Obě živnosti si vzájemně konkurovaly a vytvořily kolem sebe specifickou kulturu, která nepřestává okouzlovat svébytnou atmosférou,” uvedla Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích, které výstavu připravilo.

Výstavu doprovodí další akce – ochutnávky, tvůrčí dílny či přednášky. Zájemci si budou moci vyzkoušet tvorbu marcipánových figurek a pod vedením profesionální cukrářky nazdobit dort a další cukroví.
Mnoho vystavených exponátů má přímou vazbu na historii kavárenského a cukrárenského prostředí v Pardubicích.

Zajímavostí je také model třípatrové budovy čokoládovny se všemi maketami strojů a zařízení. Na výstavě lze dále vidět například cukrářské stroje nebo velkou kolekci mlýnků na kávu a dobového porcelánu. Návštěvníci si také prohlédnou desítky originálních zákusků vytvořených podle dobových cukrářských knih.

Do světa exotických dálek a minulých časů návštěvníky zavede diorama orientální kavárny a koloniálního obchodu s dříve vzácnými pochutinami ze zámoří. Součástí výstavy je i soubor fotografií Jiřího Sýkory, které představí kávu od zasazeného zrnka po voňavý mok v šálku.

rwi