ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9018 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bubeník Hearn Gadbois tvoří soundtrack k filmu

0 Redakce 4.12.2014

V pondělí 26. ledna 2015 představí pražskému publiku svůj nový projekt americký perkusista Hearn Gadbois, proslulý kreativitou a neustálým hledáním ve světě zvuků. Název Playing in Traffic skrývá unikátní zážitek, při kterém vtáhne diváky prostřednictvím živého soundtracku do světa filmového klenotu z počátku dvacátého století – Muž s kinoaparátem režiséra Dzigy Vertova.

Hearn Gadbois kombinuje tradiční středovýchodní nástroje a instrumentální techniky s eklektickým přístupem člověka, který stojí mimo tuto tradici a dokáže se inspirovat jakýmkoli vlivem či materiálem a prozkoumávat je.

Studoval rytmus v hudbě mnoha kultur, přes Brazílii až po Indii. Navrhuje a sám vyrábí mnohé ze svých nástrojů, na něž hraje rukama i nohama. Spolupracoval mimo jiné s Yoko Ono či Patti Smith.

Film Muž s kinoaparátem, který dostane v průběhu lednového večera nový hudební oblek, vznikl v roce 1929 a podle průzkumu britského magazínu Sight and Sound mezi filmaři a kritiky je nejlepším dokumentárním filmem všech dob. Natáčel se především v Oděse a Kyjevě. Experimentální óda na život jedné metropole je stále přitažlivá díky svému inovátorství v práci s kamerou a střihem, ale také magii, kterou s sebou přináší pohled na život v neustále se měnící městské džungli.

Hearn Gadbois spatřil film Muž s kamerou na internetu a okamžitě ho zaplavila vlna inspirace. „Přestože během posledních devadesáti let vznikl nespočet soundtracků k tomuto filmu, jeho dynamický rytmus, vtipný a svéhlavý styl vyprávění přímo křičely moje jméno… Hned jsem si sedl ke klavíru a začal komponovat obrazy, které mi vyvstávaly v hlavě – dynamické, plné úžasu ale i chaosu. A hned jsem věděl, že s tím chci pracovat dál,“ tvrdí.