ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26053 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Brucknerova Romantická a Voseček v premiéře

0 jsk 3.11.2023

Koncert pod vedením hlavního hostujícího dirigenta SOČRu Roberta Jindry zahájí světová premiéra nové skladby Šimona Vosečka na objednávku SOČRu, v níž zhudebnil erotickou poezii francouzských satirických básníků sedmnáctého století. Pěvecká sóla přednesou Jana Kurucová (na snímku) a Daniel Luis de Vicente. Po přestávce zazní Brucknerova Symfonie č. 4 zvaná Romantická.

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

V Rakousku žijící český skladatel, který absolvoval Pražskou konzervatoř a Univerzitu hudebních a dramatických umění ve Vídni, získal renomé jako autor oper i instrumentálních děl. Od roku 2012 je členem divadelní a performativní skupiny Schallundrauch Agency. Působí v ní nejen jako skladatel, ale též hudební režisér, performer, režisér a divadelní pedagog. Také je lektorem, vyučuje na skladatelských kurzech a angažuje se v Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu.

V uváděné skladbě zhudebnil erotickou poezii ze sbírky Parnasse. Voseček sbírku charakterizuje jako nápadně otevřenou a realistickou, někdy až brutálně nemilosrdnou, ale také moderní. Skladatelem vybrané texty pokrývají široké spektrum aktivit a pojmů, které se neliší od současnosti. Patří k nim láska, touha, nevěra, homosexualita, impotence a podobně. Hudebně využívá Voseček toho, že expresivní „problematická“ slova byla v původním vydání nahrazena tečkami. V kompozici připomínají hlasité zvukové efekty současnou praxi v médiích, kde jsou taková slova nahrazena pípáním.