ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15082 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Britští autoři Salman Rushdie a John le Carré směřují k usmíření

0 Petr Hašek 15.11.2012

Jedni z nejuznávanějších britských autorů současnosti Salman Rushdie a John le Carré se pravděpodobně rozhodli usmířit 15 let poté, co rozpoutali jeden z nejznámějších sporů na britské literární scéně.

Spor začal kritickým postojem le Carrého vůči Satanským veršům, jež vynesly Rushdiemu v roce 1988 rozsudek smrti od íránského duchovního vůdce ajatoláha Chomejního kvůli údajné urážce proroka Mohameda.

Le Carrého, který se proslavil svými špionážními romány, tehdy napsal, že v životě ani v přírodě není žádný zákon, podle něhož je možné beztrestně urážet náboženství. Když byl pak v roce 1997 le Carré obviněn z antisemitismu, napsal Rushdie do listu The Guardian, že s ním nemá příliš soucitu. Označil ho také za “nabubřelého hlupáka”.

Nyní ale Rushdie na literárním festivalu v Cheltenhamu nedávno řekl, že ve skutečnosti le Carrého jako spisovatele obdivuje. “Myslím, že Vyhoďte ho z kola ven patří k velkým britským poválečným románům,” řekl Rushdie publiku. Le Carré pak řekl listu The Times, že také celého sporu lituje.

“Obdivuji Salmana za jeho práci a jeho odvahu, respektuji jeho postoj,” prohlásil le Carré. “Ale při pohledu zpět jsem trošku hrdý na to, že jsem se postavil proti snadnému trendu a čelil hněvu pobouřených západních intelektuálů… A kdybychom se se Salmanem zítra setkali? Vřele bych mu potřásl rukou jako brilantnímu kolegovi spisovateli,” dodal.

rwi