ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6222 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Boris Giltburg nahrává se členy Pavel Haas Quartetu

0 jsk 5.5.2023

Natáčení Dvořákových kompletních klavírních trií v podání předních umělců světového renomé, izraelského klavíristy Borise Giltburga a členů mezinárodně uznávaného komorního souboru Pavel Haas Quartet houslistky Veroniky Jarůškové a violoncellisty Petera Jarůška, probíhá do května ve studiu Wyastone ve Velké Británii.

Debutová nahrávka ansámblu, který se již představil na několika významných mezinárodních festivalech, vyjde u vydavatelství Supraphon na podzim 2023.

Když se v roce 2014 potkali klavírista Boris Giltburg se souborem Pavel Haas Quartet na festivalu v nizozemském Zeistu při interpretaci Dvořákova Klavírního kvintetu č. 2, nikdo z nich nejspíš netušil, jak bohatě se jejich spolupráce rozvine. Že se jedná o mimořádnou kombinaci jak po umělecké, tak i po lidské stránce, bylo ale umělcům od začátku jasné.

Následovalo několik společných koncertů kvarteta s Borisem Gitlburgem v celém světě a natočení dvou alb s kvintety Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse pro Supraphon, která získala vynikající recenze a posbírala několik prestižních ocenění (včetně Gramophone Award v případě Dvořáka). Postupně se v hlavách manželů Jarůškových a zároveň nezávisle i v hlavě Borise Giltburga začala rodit myšlenka, zda nezkusit hrát spolu v triu.

První příležitost na sebe nenechala dlouho čekat a v roce 2018 se nově vzniklý ansámbl představil Šostakovičovým Klavírním triem č. 2 v bruselském Flagey. Soubor dále koncertoval na významných evropských pódiích a festivalech (Wigmore Hall v Londýně, East Neuk Festival ve Skotsku, West Cork Music v Irsku, Schubertiade v Rakousku).

Zásadním momentem však byl festival Dvořákova Praha v roce 2021, kde se Boris Giltburg stal kurátorem komorní řady a byl pověřen provedením Dvořákových děl s důrazem na jeho kompletní klavírní tria. Tehdy Boris bez váhání znovu oslovil Veroniku a Petera a jejich vystoupení ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se setkala s mimořádným úspěchem. A následně přišla i nabídka od Supraphonu kompletního Dvořáka nahrát.