ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18930 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bold Gallery zahájí rok znepokojivou výstavou Václava Buchtelíka

0 jsk 11.1.2022

Mezilidské i enviromentální vztahy se vší svou složitostí jsou třaskavým tématem první velké pražské výstavy malíře Václava Buchtelíka. Pod podvratným názvem Mood:DOOM (slovní hříčkou s anglickými slovy nálada a zánik ve formě palindromu, výrazu, který dává stejný smysl při čtení zleva i zprava), uvádí holešovická Bold Gallery nejnovější obrazový projekt tohoto výrazného ostravského vizuálního umělce a hudebníka, který společně s kurátorem Radkem Wohlmuthem připravil speciálně pro její prostor.

„Zajímají mě hlavně odvrácené strany lidského bytí, v optimističtějších věcech necítím potřebnou tenzi a napětí,“ říká k němu stručně Václav Buchtelík, který těží z nejistot a úzkostí minulosti i přítomnosti, stejně jako z katastrofických vizí.

Předlohou jsou mu často koláže z knih a tiskovin oficiální propagandy sedmdesátých a osmdesátých let, které převádí na plátno a zvýrazňuje barevnými explozemi kadmiové oranže. Blízká je mu barokní extatičnost, která ale postrádá prvek naděje, útěchy či katarze. Na jejich místě pozorný divák najde ironii, odstup a temnou hravost.