ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29618 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Blíží se 14. ročník festivalu Songfest.cz

0 Richard Winter 1.12.2014

Blíží se 14. ročník festivalu Songfest.cz a s ním oslavy příchodu čínského nového roku. Letos budeme vítat rok Ovce. Festival, který nese podtitul „na jedné scéně s Východem“, každoročně probíhá ve třech po sobě jdoucích týdnech – vždy od čtvrtka do soboty – a právě nadcházející akce proběhne od 12. do 28. února 2015. Slavit se bude v devíti městech v Čechách i na Moravě.

Multikulturní festival Songfest.cz se za posledních 13 let svého fungování rozvinul v oblíbenou oslavu nového roku – i když toho čínského. Ačkoliv svým programem přesahuje žánry i kontinenty, dokázal si udržet komorní a intimní ráz. Návštěvníkům festival nabízí koktejl jedinečných koncertů a doprovodných akcí, jejichž společným jmenovatelem je právě vítání nového čínského roku dle luno-solárně jupiterského kalendáře.

“Každý ročník je něčím originální, tentokrát bych vyzdvihla zejména žánrovou pestrost koncertů a prolínání kulturních vlivů,” říká zakladatelka festivalu Feng-yűn Song.

V rámci jednoho večera tak budou diváci moci třeba tanečníky z Indonésie, zasnít se při vyprávění příběhů ze Sibiře za doprovodu didgeridoo nebo si užít vystoupení čínské houslistky či dětského uměleckého souboru. Mezi hosty vystoupí také trio balkánských hudebnic, výtečná německá zpěvačka žánru world music a seskupení z Mongolska, Japonska nebo Číny. Na každém koncertě vystoupí Feng-yűn Song s Triem PUO s lidovými písně z Číny v jazzové úpravě. Ve středních Čechách a na Moravě navíc jejich repertoár doplní i písně Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka v českém i čínském překladu, za klavírního doprovodu Lenky Navrátilové.

Kromě hlavního koncertu, který začíná vždy v 19 hodin, nabízí festival mezi 16:00 a 18:30 hodinou doprovodný program určený dětem i dospělým. Ten probíhá v každém městě v takzvaném Pavilonu her a je pro všechny příchozí zdarma.

Zatímco v minulém ročníku se prostřednictvím koncertů a doprovodného programu vítal čínský rok Koně v elementu dřeva, letos budou návštěvníci svědky příchodu roku dřevěné Ovce. A jaký tedy podle čínského kalendáře bude ten nadcházející rok? “Ovce je mírumilovné, přívětivé a klidné znamení se smyslem pro umění a krásno. Po rychlém a dynamickém roku Koně bychom měli zvolnit. Pokojná ovce je symbolem teplé mateřské náruče a harmonie. Moc si přejeme, aby takový byl i nadcházející rok a samozřejmě také náš festival,” shrnuje Feng-yűn Song.