ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5476 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Black Sabbath: V pátek čtyři, v sobotu tři – bez Billa Warda

0 Redakce 6.2.2012

Horké dny mají za sebou členové britské skupiny Black Sabbath. Jako by nebylo dost na tom, že Tony Iommi bojuje s nedávno diagnostikovanou rakovinou lymfatických uzlin. V sobotu s hardrockovou legendou skončil bubeník Bill Ward.

Jeho vyřazení proběhlo za zvláštních okolností. Ve čtvrtek se objevila v médiích informace, že hrozí odchodem ze sestavy. Své setrvání podmínil tím, že očekává smlouvu, která by byla „k podpisu“. Třiašedesátiletý muzikant zveřejnil na Facebooku a svých stránkách vzkaz, v němž si postěžoval, že se cítí být v kapele odstrčený a přeje si dostat smlouvu, která by odrážela úctu vůči jeho osobě coby právoplatnému členu.

Problémem smlouva

Smlouva na další spolupráci s Black Sabbath mu sice byla již předtím předložena, ovšem Ward měl zato, že mu zapovídá jakákoliv práva v kapele, také mu bere důstojnost a vážnost. Připustil současně pocit, že by mohl být v sestavě nahrazen někým jiným a požádal fanoušky, aby mu nekladli za vinu, pokud se naplánované akce Black Sabbath kvůli očekávaným problémům s jeho případným odchodem neuskuteční.

V této chvíli nezáleží na ničem jiném víc, než na práci na albu a přípravě turné. Nejsem ale schopen se tím zabývat, dokud nedostanu na ty věci dobrou smlouvu,“ napsal Ward. „Přeju si smlouvu, která by byla odrazem mé důstojnosti jako původního člena skupiny. Poslední rok jsem pracoval v Ozzym, Tonym a Geezerem v dobré víře. V dobré víře jsem se rovněž zúčastnil tiskové konference v Los Angeles 11. listopadu, kde jsme společně oznámili comeback. Před několika dny, po téměř ročních urgencích, mi byla předložena smlouva, kterou ovšem není možné podepsat. Pokud bych ji podepsal v  současném znění, ztratil bych jako rockový hudebník práva, důstojnost a respekt. Mohu pokračovat, pokud dostanu smlouvu, která je k podepsání. Nechci zklamat nikoho, zejména fanoušky Black Sabbath a Black Sabbath. Mé jednání není hnáno chamtivostí. Nechci více peněz tím, že budu vydírat. Chtěl bych jen něco, co by odráželo můj příspěvek skupině. Chci smlouvu, která by byla uctivá ke mně i mé rodině.

Ve stejném vyjádření Ward dodal, že byť není informován o tom, jak postupují práce na desce, je ochoten odletět z Ameriky do Anglie, kam se zbylí členové kapely přestěhovali poté, co byla Iommimu diagnostikována rakovina, aby v nahrávání alba pokračovali v Birminghamu. Je prý rovněž ochoten pokračovat v přípravách na nadcházející koncertní turné.

Rychlá reakce

Reakce jeho tří kolegů byla nicméně rychlá, rázná a v podstatě šokující. V sobotu na Facebook a stránky kapely napsali: „Bylo nám smutno, když jsme se prostřednictvím Facebooku dozvěděli, že Bill se nebude chtít nadále zúčastňovat práce s kapelou. Je nám to líto, ale nemáme na výběr. Pokračujeme v nahrávání bez něho, byť má dveře u nás stále otevřené. Nyní jsme ve Velké Británii s Tonym. Píšeme a nahráváme novou desku a tak dál. Nashledanou na festivalu Download. Tony, Ozzy a Geezer.

Na stránkách wikipedie.com již v profilu skupiny Black Sabbath jméno Billa Warda nefiguruje. Na oficiálních stránkách kapely se ještě v sobotu objevilo poděkování Billa Warda fanouškům za tisíce výrazů podpory, které mu z celého světa přišly.

Z toho, co se v posledních hodinách kolem Black Sabbath dělo, vyplývá, že vztahy v kapele nejsou dobré. Evidentně se do Birminghamu k nahrávání alba přesunuli jen Ozzy, Tony a Geezer. Bill Ward zůstal v Americe. Ti tři pak zřejmě usoudili, že jeho služby nepotřebují. Jak jinak si totiž vysvětlit jejich reakci, když Ward jasně ve svém sdělení psal, že je připraven nahrávat album a chystat se na turné. Druhá strana ale na to nereagovala, nepřipustila diskuzi a namísto toho vzala Wardovy výtky jako odchod.

S Black Sabbath se to nemá příliš dobře. Tony Iommi se léčí, Bill Ward je pryč a nebylo sděleno, kdo jej nahradí. Přitom kapela pořád tvrdí, že turné i deska budou. 6. června by měla vystoupit i v pražské O2 Areně.

JAROSLAV ŠPULÁK