ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4084 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bio Oko představí filmy Quentina Dupieuxe včetně jeho nové Reality

0 Richard Winter 30.5.2016

Filmy Quentina Dupieuxe dostávají přívlastky bizarní a drzý zhruba stejně často jako geniální a kultovní. U příležitosti premiéry jeho nového filmu Realita (na snímku), který do kin v červnu uvede distribuční společnost Aerofilms, se Bio Oko rozhodlo představit pražskému publiku tvorbu tohoto francouzského experimentátora známějšího pod svým hudebním pseudonymem Mr. Oizo. Vedle Reality, posledního Dupieuxova snímku, uvidí diváci v rámci přehlídky od 2. do 4. června filmy Wrong, Fízlové, hajzlové a Guma.

„Nechci být profesionální filmař a už vůbec nechci vědět, jak se ‚správně‘ píše scénář. Snažím se udržet si dětskou tvořivost, takže dělám vše, jak to cítím,“ popisuje s oblibou nezařaditelný režisér, který svými filmy ukazuje prostředníček diváckým očekáváním i filmařským konvencím. Ke svým snímkům píše scénáře, režíruje je, stojí za kamerou a obvykle je i (spolu)autorem nezaměnitelných soundtracků.

Výsostně autorský je i jeho zatím poslední filmový počin Realita (Realité, 2014), který už loni zaujal diváky na festivalu v Karlových Varech a letos ho do české kinodistribuce vynesly preference filmových nadšenců hlasujících v projektu Scope100. Freudovsky propletená fantasmagorie mísící dějové a časové roviny v jednu velkou provokativní psychosomatickou vyrážku je v kostce příběhem nesmělého filmaře, který se snaží najít nejlepší výkřik v dějinách filmu. Slavnostní premiéra filmu se chystá na pátek 3. června v rámci přehlídky v Biu Oko, od 9. června pak Realita vstoupí do všech kin.

V Biu Oko dále diváci uvidí hororovou komedii Guma (Rubber, 2010) o zabijácké pneumatice s telepatickými schopnostmi, která se stala událostí Týdne kritiky na festivalu v Cannes a díky níž získal režisér mezinárodní věhlas. Quentin Dupiuex se tehdy nechal slyšet, že režírovat animovanou pneumatiku v jeho druhé celovečerním filmu bylo sice jednodušší, než pracovat s lidmi, ale nepřinášelo mu to takové potěšení.

Ve svém dalším filmu Wrong (2012) se proto vrátil k práci se skutečnými herci, a pokroucenost a nonsens v něm pozvedl na zcela novou úroveň. Surreálné pátrání po ztracené psí lásce plné prapodivných postav od nymfomanky rozvážející pizzu přes souseda závislého na běhání až po nevyrovnaného zvířecího detektiva mělo premiéru na festivalu v Sundance a soutěžilo dokonce o hlavní cenu.

Volné pokračování filmu Wrong z následujícího roku dostalo název Fízlové, hajzlové (Wrong Cops, 2013) a představilo se na festivalu v Locarnu. Film je přehlídkou nekorektních gagů, v nichž prohnilí policajti obchodují s trávou, vystupují v gay pornu a sexuálně obtěžují; Marilyn Manson tu naopak figuruje v roli přecitlivělého emo puberťáka.

Projekce filmů v Biu Oko doplní parapřednášky na témata filmů, o které se postará Officer Wrong (v podání herce Jiřího Císlera). Speciálně vytrénovaný příslušník pořádkového sboru poskytne i případnou rychlou pomoc nebo útěchu divákům, kterým by se následkem zhlédnutí Dupieuxových filmů rozpadl jejich logický systém.

Tagy: ,