ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6333 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bestseller Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel vyjde v češtině

0 Petr Hašek 18.9.2012

Román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, který se záhy po svém vydání na podzim 2009 stal bestsellerem, se díky nakladatelství Panteon dostane také k českým čtenářům.

Na pultech knihkupců se kniha Jonase Jonassona objeví 20. září, v překladu jednoho z nejlepších tuzemských skandinavistů Zbyňka Černíka. Současně s vydáním tištěné knihy se připravuje i vydání audioknihy.

Německý deník Stern román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, hodnotí jako „bláznivou knihu překonávající všechna očekávání” a respektovaná německá kritička Kristina Austingová shrnula své dojmy slovy: “Pravý čtenářský požitek. Každá věta má své místo. Tolik slovního a situačního humoru na jednom místě! Knihu jsem zhltla na jeden zátah a smála se na celé kolo.”

Bývalý švédský novinář a televizní producent Jonas Jonasson ve své románové prvotině Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.

Kritici i čtenáři se vzácně shodují: Jonas Jonasson stvořil fenomenální knihu – inteligentní, duchaplnou a přitom velice vtipnou a zábavnou. Jenom ve Švédsku se prodalo přes jeden milion výtisků a rekordních prodejů román dosahuje také v Německu – téměř milion kopií za necelý rok od vydání! Stejný ohlas a úspěch má Stoletý stařík na dalších knižních trzích, ve Francii, Itálii, Holandsku.

Práva na jeho vydání byla prodána do 35 zemí. V současné době vzniká na motivy knihy i filmová verze, jež bude nejdražším projektem v historii švédské kinematografie. Autora při psaní prý inspirovala legendární postava dobrého vojáka Švejka.

rwi