ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22096 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Berlinale uvede přes 400 filmů ze 72 zemí

0 Richard Winter 5.2.2015

Na 65. ročníku festivalu Berlinale, který v německé metropoli začíná v5. února a potrvá do 15. února, se fanouškům filmového umění představí přes 400 snímků ze 72 zemí. O Zlatého a Stříbrné medvědy se v hlavní soutěži bude ucházet 19 filmů. Zastoupení má i Česko díky koprodukčnímu podílu na rumunském filmu Aferim!. Dva české filmy se objeví také v nesoutěžní části festivalu.

Organizátoři festivalu předpokládají, že na téměř tisíc projekcí dorazí stejně jako v loňském roce půl milionu filmových fanoušků. Stejně jako každý rok se jich mnoho očekává už na slavnostním zahájení festivalu, kdy mohou na červeném koberci sledovat přicházející hvězdy. Mezi nimi budou například Christian Bale, Cate Blanchettová nebo Natalie Portmanová.

Festival zahájí světová premiéra španělského snímku Nadie quiere la noche (Nikdo nechce noc) režisérky Isabel Coixetové, který bude také součástí hlavní soutěže. Mezi očekávané premiéry v soutěžní části Berlinale patří také americký snímek Terrence Malicka Knight of Cups (Rytíř pohárů) nebo film německého režiséra Andrease Dresena Als wir träumten (Když jsme snili).

Po loňském roce, kdy soutěži dominovala čínská kinematografie, se těžiště hlavní části Berlinale přesunulo k evropským filmům. Celkem se jich o festivalové ceny uchází jedenáct.

Zlatého medvěda pro nejlepší film a Stříbrné medvědy v dalších kategoriích rozdělí sedmičlenná porota 14. února. O vítězných filmech bude kromě předsedy poroty, amerického režiséra Darrena Aronofskyho, rozhodovat například francouzská herečka Audrey Tautouová, německý herec Daniel Brühl nebo americký producent a autor seriálu Mad Men Matthew Weiner.

Mimo soutěž Berlinale čekají diváci především na světovou premiéru filmového zpracování erotického bestselleru Padesát odstínů šedi. Jeho jediné promítání v rámci festivalu bude 11. února a zúčastní se ho režisérka Sam Taylorová-Johnsonová, autorka knižní předlohy E L Jamesová i představitelé hlavních rolí Dakota Johnsonová a Jamie Dornan.

Česko má kromě koprodukčního podílu na snímku Aferim! zastoupení ještě v nesoutěžních sekcích festivalu. V sekci Panorama se představí dokumentární film režisérky Veroniky Liškové Danielův svět a v sekci Forum se bude promítat slovensko-český snímek režiséra Ivana Ostrochovského Koza.