ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13736 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Berlinale se zaměří na problémy světa i roli žen v něm

0 Richard Winter 27.1.2015

Filmový festival Berlinale chce letos ukázat nejrůznější podoby a problémy současného světa. Zaměří se také na postavení žen. Na tiskové konferenci k programu 65. ročníku Berlinale to uvedl jeho ředitel Dieter Kosslick. V hlavní sekci festivalu, který se koná od 5. do 15. února, bude o Zlatého a Stříbrné medvědy usilovat 19 filmů.

Zlatého medvěda pro nejlepší film a Stříbrné medvědy v dalších kategoriích rozdělí sedmičlenná porota 14. února. O vítězných filmech bude kromě předsedy poroty Darrena Aronofskyho rozhodovat například francouzská herečka Audrey Tautouová. Čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo na festivalu převezme německý režisér Wim Wenders, kterého proslavil mimo jiné film Nebe nad Berlínem.

Linku silných žen by měl vyzdvihnout už úvodní snímek festivalu, kterým je španělský film Nadie quiere la noche (Nikdo nechce noc). Snímek, který vypráví o manželce amerického polárníka Roberta Pearyho Josephine, natočila režisérka Isabel Coixetová. Podle Kosslicka je to teprve podruhé v historii Berlinale, co bude festival otvírat film, za kterým stojí žena. “Náš program je bez pozlátka a ukazuje svět takový, jaký je. Ale to samozřejmě neznamená, že se vyhýbáme filmům, u nichž se lze zasmát. Smích není zakázaný,” řekl Kosslick.

Berlinale letos také připomene 70. výročí konce druhé světové války. Divákům se poprvé v digitalizované podobě představí pětihodinový dokumentární film z roku 1976 The Memory of Justice (Památka spravedlnosti), který se věnuje norimberskému procesu s předními nacisty. Ve festivalové sekci Kulinářské kino se také představí francouzsko-belgický film Festins imaginaires (Imaginární hostiny), který se věnuje stravování vězňů v koncentračním táboře Osvětim.

Na festival se letos přihlásilo 7265 filmů, o 500 víc než loni. Pořadatelé jich do programu zařadili 441, celkem se během jedenácti dnů festivalu uskuteční 975 promítání. Česko má zastoupení v nesoutěžních sekcích festivalu. V sekci Panorama se představí dokumentární film režisérky Veroniky Liškové Danielův svět a v sekci Forum se bude promítat slovensko-český snímek režiséra Ivana Ostrochovského Koza.

Pořadatelé festivalu předpokládají, že na Berlinale letos stejně jako v uplynulých letech dorazí na půl milionu návštěvníků. Na červeném koberci by se letos měli mezi filmovými hvězdami objevit mimo jiné Christian Bale či Ian McKellen, z hereček například Cate Blanchettová, Nicole Kidmanová nebo Natalie Portmanová.