ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8214 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bengtssonova kniha Pohádka rozhodně není čtením na dobrou noc

0 Richard Winter 28.3.2013

Román Pohádka dánského spisovatele Jonase T. Bengtssona přináší příběh plný napětí a tajemství, který rozhodně není čtením na dobrou noc. V knize přeložené Janou Pavlisovou, kterou vydává Euromedia Group, nemůže čtenář očekávat pohádkové vítězství dobra nad zlem. Pravda a láska tady rozhodně nevítězí. Co také čekat od románu, který začíná i končí vraždou?!

Enquistova Pohádka nabízí příběh otce a syna, kteří žijí bez identity, v atmosféře neustálého napětí, v realitě nuzného bydlení a průměrného jídla. Základním pravidlem jejich života je být ostražitý. Dalším pravidlem je s nikým se moc nebavit, rozhodně ne o rodině, rozhodně ne o škole, rozhodně ne o jménech.

Neustále putují, stěhují se z místa na místo, mění města jako kulisy. Otec střídá zaměstnání, chlapec střídá pokoje. Otcem předávané životní zkušenosti nahrazují oficiální školní docházku. Porušování desatera je na denním pořádku. Čtenář si klade otázku, kým doopravdy byl otec, co udělal tak strašného a proč se musí skrývat. Zjišťuje to na trpké cestě  od poloviny 80. let do současnosti. Pohádka postupně vyjde v osmi zemích a jsou zakoupena i filmová práva.

Jonas T. Bengtsson debutoval roku 2005 románem Amininy dopisy a získal za něj cenu pro literární debut roku. I druhý román Submarino (2007) přinesl autorovi úspěch: strhující vyprávění o dvou bratrech, kteří jsou poznamenáni tragickou událostí z dětství, se dočkal filmového zpracování klasikem dánské kinematografie Thomasem Vinterbergem a následného ocenění filmovou cenou Severské rady. Roku 2010 autor obdržel literární cenu Pera Olova Enquista.