ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5805 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Bellová, Mornštajnová, Kosatík, Urban a další o koronaviru

0 Redakce 10.6.2020

„Co může dělat spisovatel v čase pandemie, kdy jsou knihkupectví zavřená a na besedy se čtenáři se nejezdí?“ přemítá v úvodu sbírky povídek a esejů Za oknem její editor, spisovatel Aleš Palán. Přišel s nápadem oslovit 19 autorů, kteří napíšou devatenáct textů, jak epidemie a izolace ovlivňují jednotlivce a společnost. Vznikne kniha, přičemž 19 procent z její prodejní ceny bude směřovat na boj proti nemoci covid-19. Reakce spisovatelů byla ohromující, okamžitě se ponořili do práce. Její výsledek leží před vámi. Všichni autoři se vzdali odměny a nakladatelství Prostor a distribuční síť Kosmas snížily svůj obvyklý rabat.

Název knihy je vypůjčen z povídky Lidmily Kábrtové Za oknem, v níž se stará žena paralyzovaná strachem z nákazy uzavírá do absolutní izolace. Autoři ve svých textech vykreslují svět za časů pandemie z nejrůznějších úhlů, někteří se vrací do historie. Zajímavá je také žánrová pestrost – realistický obraz se prolíná s hororem, kriminální povídkou i s poetickou fantasy.

Do knihy bez nároku na honorář přispěli Paul Auster, Bianca Bellová (na foto), Zuzana Dostálová, Pavla Horáková, Lidmila Kábrtová, Pavel Kosatík, Jiří Kratochvil, Alena Mornštajnová, Jan Němec, Jiří Padevět, Iva Pekárková, Markéta Pilátová, Martin Sichinger, Mark Slouka, Petr Stančík, Olga Stehlíková, Jan Štifter, Miloš Urban a Michal Vrba. Editorem knihy je Aleš Palán.

(zdroj foto: czechlit.cz)

Tagy: