ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6691 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Beata Hlavenková vydává jemně ironickou písničku Zahrada

0 jsk 22.3.2022

Videoklip Zahrada, již druhý z aktuálního alba Žijutě, vydává skladatelka, zpěvačka, pianistka, aranžérka a producentka Beata Hlavenková, nominovaná za desku na dvě Ceny Anděl 2021.

Text písně Zahrada vznikl na začátku prvního covidového lockdownu. „Seděla jsem na zahradě, pršelo, sice byl pracovní den, ale děti u počítače kvůli online vyučování, auta moc nejezdila. Přemýšlela jsem o tom, co všechno mě na tom štve, ale i co je na tom pozitivního. Trochu cítila vztek i možnost odpočinku. A protože mám ráda ironii, vypadly ze mě první slova Zavřela jsem zahradu, spálila trávu, proklela květenu a pokácela stromy…. konečně je ticho, nikde nikdo,“ říká k inspiraci Hlavenková.

V písni zazní její stálí spoluhráči a hosté. „Měla jsem jasnou představu o bicích a aranži. Využila jsem své spoluhráče, Patricka Karpentskiho, který vždy vytvoří krásné kytarové nápady a protimelodie, a Miloše Klápště na basu. Tehdy mi přišla nabídka od Tomáše Neuwertha, že až budu chtít, rád něco nahraje, což byl skvělý nápad. A přišly tóny ze zámoří. Prvotřídního newyorského saxofonistu Riche Perryho, jehož hru miluju, jsem schválně chtěla mít v té harmonicky nejjednodušší písni,“ vysvětluje Hlavenková.

Klip vznikající ve spolupráci s filmařkou a fotografkou Anežkou Horovou se namísto ironie, temnosti či legrace vydal cestou „divnopěknosti“, jak sama Hlavenková glosuje. Točilo se ve vesnickém prostředí v krajině hradů Kost a Trosky, herecky se zapojila celá rodina Hlavenkové i sama Anežka Horová.

„Když jsem si píseň pustila poprvé bylo mi jasné, že bych chtěla vycházet z textu. Některé jeho prvky se objeví v obraze, jiné části jsou příběhově abstraktnější. Beatu jsem v klipu chtěla mít jako jednu z postav společně trávících čas na zahradě. Byl to moc hezký den dvou rodin na chalupě,“ dodává Horová.

(foto: Anežka Horová)