ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29086 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Be2Can 3 přivítá na Berlinále oceněného tuniského režiséra filmu Hedi

0 Richard Winter 27.9.2016

Třetí ročník Be2Can, přehlídky nejlepších filmů z Berlinále, Benátek a Cannes, proběhne od 6. do 12. října v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Zlíně. Kromě vítězů velké festivalové trojky (držitel Zlaté palmy z Cannes, snímek Já, Daniel Blake, vítěz Zlatého lva z loňských Benátek Zdaleka a vítěz Zlatého medvěda z Berlinále Fuocoammare: Požár na moři) bude v premiéře představen tuniský snímek Hedi. V Praze ho osobně uvede režisér Mohamed Ben Attia, který na Berlinále získal Cenu pro nejlepší debut.

Snímek také získal Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon pro Majda Mastoura. Pozoruhodně sebevědomý, suverénní a významově bohatý debut umí jedním dechem vyprávět intimní příběh i být alegorií společenských proměn. „Hedi je klíčovým titulem Be2Can3, protože spojuje výraznou uměleckou kvalitu, aktuální výpověď a nové talenty,“ dodávají k tomu dramaturgové přehlídky Vít Schmarc a Aleš Stuchlý. Slavnostní premiéra za účasti režiséra proběhne 7.10. od 19:15 v kině Lucerna.

Program Be2Can bude letos rozdělený do tří sekcí. Premiérová sekce nabídne celkem 11 titulů, které poběží ve všech festivalových městech. Diváci se v jejím rámci budou moci seznámit mimo jiné s držitelem Zlaté palmy, sociálním dramatem Já, Daniel Blake, německou komediální senzací Toni Erdmann, jedním z nejpůsobivějších debutů poslední doby, tuniskou romancí Hedi, „sociální detektivkou“ bratří Dardennů Neznámá dívka, s generačním snímkem American Honey, brilantním rumunským dramatem Sieranevada o vyhrocené rodinné sešlosti, s citlivým a živelně natočeným queer dramatem V sedmnácti.

Z hlediska tématu a otevřenosti zapůsobí i německý film o právu na potrat 24 týdnů, který oprávněně vyvolá velmi emotivní reakce a debaty. Na programu bude i držitel druhého nejvyššího ocenění z berlínského festivalu, Velké ceny poroty, kterou získal snímek Smrt v Sarajevu oscarového režiséra Danise Tanoviće (Země nikoho).

Sekce Zvláštní uvedení představí prostřednictvím exkluzivní projekce ve velkém sále kina Lucerna hned čtveřici pozoruhodných titulů. Berlínského vítěze, jedinečný stylizovaný dokument o uprchlické krizi Fuocoammare: Požár na moři (do kin uvádí společnost Film Distribution Artcam 3. listopadu 2016), čerstvý titul z Benátského filmového festivalu, konverzační 3D drama Wima Wenderse Krásné dny v Aranjuez (do kin uvede 20. října 2016 společnost CinemArt), fenomenální rumunské drama o svědomí a morálce Zkouška dospělosti (do kin uvede v únoru 2017 společnost Aerofilms) a konečně v rámci premiérové Be2Can půlnoční projekce i fashion horor Neon Demon Nicolase Winding Refna.

Třetí sekce, nazvaná Be2Can Fokus, je novinkou, jejímž cílem je nabídnout divákům širší kontext k současné festivalové kinematografii. Dramaturg Be2Can Vít Schmarc ji popisuje slovy: „Naším záměrem je prostřednictvím vybraných filmů zaostřit pozornost publika na konkrétní témata. Dočtete se o nich nejen ve festivalovém magazínu, ale můžete je prožívat přímo v kině. Malý sál Lucerny bude letos patřit výhradně tematickým dnům, ve kterých se premiérově uváděné Be2Can tituly potkají se staršími Be2Can snímky.“ Vedle premiérových snímků se tak představí např. starší držitelé Zlaté palmy z Cannes Zimní spánek či Život Adele, radikální debuty Kmen a oscarový Saulův syn či mistrovská historická freska Assassin. Sekci doprovodí tematické přednášky a diskuse, jejichž přesný program bude i s dalšími detaily zveřejněn v průběhu září.

Kompletní program přehlídky je momentálně dostupný na webu www.Be2Can.eu.

Tagy: , ,