ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20478 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

BBC natočila snímek o filmu Život Briana

0 Redakce 24.8.2011

Televize BBC natočila snímek s názvem Holy Flying Circus o jedné z nejznámějších britských komedií Život Briana od skupiny Monty Python. Komedie z roku 1979 o Brianu Cohenovi, který byl omylem považován za mesiáše, měla velký úspěch, ale na druhou stranu vyvolala řadu kontroverzí a zákazů. Byl čtvrtým finančně nejúspěšnějším britským filmem roku 1979, kdy byl také nejnavštěvovanějším britským filmem v USA. Málem však vůbec nevznikl – společnost EMI Films se na poslední chvíli lekla provokativního námětu.

Holy Flying Circus, který bude BBC vysílat na podzim, režíroval Owen Harris a napsal jej Tony Roche. Jednou z klíčových scén je televizní debata o Životě Briana, která je dokumentárním záznamem skutečnosti. Jinak používá také animace, stejně jako Terry Gilliam ve filmech Monty Pythonů. Život Briana byl kasovním úspěchem. Při potížích před natáčením ho finančně zachránil bývalý člen Beatles George Harrison, který vstoupil do filmu jako producent a měl v něm epizodní roli.

Snímek vyvolal pobouření údajnými urážkami křesťanství. Film byl několik let zakázán v Irsku a v řadě měst v Británii.

Film Holy Flying Circus je prvním pokusem o dramatizaci kariéry šestice Monty Pythonů, která přinesla nový druh britského humoru. Cleese hraje Darren Boyd, Palina ztvárnil Charles Edwards, zatímco Steve Punt hraje Erika Idlea, Rufus Jones pak Jonese. Phil Nichol vystupuje jako Gilliam a Tom Fisher jako Graham Chapman, jenž na konci osmdesátých let podlehl rakovině.

rwi