ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28066 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Baconův triptych se vydražil za rekordních 142 milionů dolarů

0 Richard Winter 14.11.2013

Newyorská aukční síň Christie’s vydražila triptych irsko-britského malíře Francise Bacona Three Studies of Lucian Freud za 142,4 milionu dolarů. Rekordní suma o více než 22 milionů dolarů překonala dosavadního rekordmana aukčních síní, obraz Výkřik od Edvarda Muncha. Zatímco Munchův obraz zná téměř každý, o Baconovu dílu vědí spíše jen odborníci. Jméno nového majitele síň tradičně nezveřejnila.

Vydražený triptych z roku 1969 zachycuje malíře Luciana Freuda, vnuka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, a je považován za jedno z největších Baconových děl. Skládá se ze tří obrazů – každý dva metry vysoký a metr a půl široký – znázorňujících sedícího Freuda v různých pozicích.

Freudův obličej je na nich ale přemalován, jak bylo pro Baconovu tvorbu typické. “Je to skutečné mistrovské dílo a jedna z nejúžasnějších maleb, která byla v současné generaci v aukci vydražena,” prohlásil podle BBC vedoucí sekce poválečného a současného umění evropské kanceláře Christie’s Francis Outred.

Dražba rekordní položky trvala podle Christie’s pouhých šest minut a o získání cenného triptychu se po telefonu utkalo sedm zájemců, kteří ve vteřinových intervalech přihazovali milionové částky.

Francis Bacon, který se proslavil expresivními obrazy plnými hrůzy, násilí a absurdity, je označován za jednoho z největších malířů 20. století. S berlínským rodákem Lucianem Freudem se od roku 1945 přátelil a vzájemně se několikrát portrétovali.

Ačkoli se Baconův triptych stal nejvýše vydraženým dílem, absolutně nejdražším prodaným dílem je od roku 2011 plátno Paula Cézanna Hráči karet, které rodina katarského emíra zakoupila údajně za více než 250 milionů dolarů od soukromého sběratele.