ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13131 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Autor panáčků na semaforech Roman Týc nastoupí do vězení

0 Redakce 23.2.2012

Výtvarník Roman Týc, který patří mezi zakládající členy skupiny Ztohoven, v pátek pravděpodobně nastoupí do pankrácké věznice. Umělec odsouzený za svoji akci s pražskými semafory, nechce zaplatit pokutu určenou soudem, protože odmítá, že by jeho jednání bylo trestným činem. Na jeho podporu vzniklo několik iniciativ.

Roman Týc, vlastním jménem David Hons, před pěti lety vyměnil červené a zelené postavičky a nahradil je figurkami v různých žertovných pozicích. Soud jej odsoudil k pokutě a nařídil mu uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku. Škodu autor uhradil, pokutu ale zaplatit odmítá. Podle svých slov by tak prý uznal, že spáchal trestný čin.

Redakce internetové stránky www.protisedi.cz píše otevřený dopis prezidentovi Václavu Klausovi. "Rádi bychom Vás proto požádali, abyste zvážil udělení prezidentské milosti, a umožnil tak výtvarníkovi dále tvořit bez pocitu strachu z toho, že když bude jeho umění radikální, octne se ve vězení spolu s opravdovými kriminálními živly," stojí v něm.

Autoři jiné internetové výzvy uvádějí, že chtějí jít do vězení symbolicky s Týcem. Na sociální síti Facebooku zase vznikl nápad upéct Týcovi bábovku a přijít s ní před věznici, případně ji do vězení odsouzenému poslat i se zapečeným pilníkem. Výzva je adresována "těm, komu není lhostejno, že grázlové dostávají milosti a umělci jsou posíláni do basy".

Umělecká skupina Ztohoven se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Známá je zejména simulovaným atomovým výbuchem odvysílaným v televizi.

rwi