ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5486 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Autor Krvavých zemí převzal Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

0 Richard Winter 6.10.2015

Před dvěma lety u nás vzbudilo senzaci české vydání mezinárodního bestselleru Timothyho Snydera KRVAVÉ ZEMĚ – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem. Americký historik a spisovatel nyní přijel převzít Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Autogramiáda k českým vydáním jeho knih se uskutečnila 5. října v Pražské křižovatce, bývalém kostele sv. Anny. Snyderovo nejnovější dílo Černá zem. Holokaust – historie a varování vychází letos na podzim ve dvaceti zemích současně, u nás 29. října.

Americký historik a spisovatel Timothy Snyder se věnuje dějinám střední a východní Evropy se zaměřením na problematiku holokaustu. Než se stal profesorem na Yaleově univerzitě, kde je dodnes, působil v Paříži, Vídni, Varšavě a na Harvardu. V Evropě strávil deset let, mluví pěti a čte v deseti evropských jazycích. Je autorem řady publikací, oceněných různými cenami a přeloženými do dalších jazyků. Mezi všemi vynikají Krvavé země (Bloodlands – Europe Between Hitler and Stalin, 2010), které u nás před dvěma lety společně vydaly Paseka a Prostor.

Kniha získala dvanáct cen včetně Emersonovy ceny za humanitní vědy a Literární ceny Americké akademie umění a literatury, Lipské ceny evropského porozumění a Ceny Hannah Arendové za politické myšlení. Byla přeložena do více než třiceti jazyků, uvedena ve dvanácti seznamech knih roku a v šesti zemích se stala bestsellerem. Českého vydání v překladu Petrušky Šustrové se dosud prodalo sedm tisíc výtisků, titul se umístil na předních místech v anketě Lidových novin Kniha roku 2013.

U příležitosti předání Ceny VIZE 97 vydává Nadace sborník letošního laureáta nazvaný Politika života a smrti. Výběr esejí a textů profesora Snydera byde možné poprvé zakoupit na dopolední rozpravě a po jejím skončení si ji nechat od autora také osobně podepsat. K dispozici zde byla i další česká vydání Snyderových děl – Krvavé země (Paseka a Prostor, 2013) a Intelektuál ve dvacátém století (Prostor 2013).

Snyderovo nejnovější dílo Černá zem. Holokaust – historie a varování (Black Earth: The Holocaust as History and Warning, 2015) vychází letos na podzim ve dvaceti zemích současně, u nás 29. října. V překladu Martina Pokorného ji vydávají Paseka a Prostor. Autor v ní hledá odpovědi na otázky spojené s holokaustem a v mnoha důležitých bodech polemizuje s jeho standardními výklady.