ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15927 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Audiokniha Osm světel připomíná židovskou kulturu

0 Redakce 9.12.2020

Židovská kultura patří k nejstarším na světě. Kromě hebrejské části Bible má i své pohádkově laděné příběhy, legendy a bajky, jež mnohdy dělí tisíce kilometrů a tisíce let. Supraphon nyní vydává audioknihu, která vznikla podle oceňované knihy Osm světel. Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát v ní shromáždil a převyprávěl více než sedmdesát moudrých i veselých příběhů z prostředí židovských učenců, Židů sefardských i aškenázských stejně jako z chasidského prostředí. Každou kapitolu otvírá světlo z osmiramenného svícnu, upomínajícího na svátek světel chanuka, který se slaví v prosinci (letos 10. prosince), pětadvacátého dne měsíce kislev židovského kalendáře.

Knihu Osm světel přeloženou do šesti světových jazyků vydalo před rokem 1989 nakladatelství Artia. V českém jazyce vyšla tehdy jen v rámci tajné samizdatové edice Alef a potom až po pádu komunistického režimu.

Na záznam z roku 1994 v interpretaci Jaroslava Kepky nyní navázali v nových nahrávkách, pořízených během letošního podzimu, Arnošt Goldflam a Jan Potměšil. Nově sestavený audioknižní komplet Osm světel v délce bezmála deset a půl hodiny vychází u vydavatelství Supraphon na 2CD-MP3 a v digitálních formátech v pátek 11. prosince 2020.

Tagy: