ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7697 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Asterix a Obelix se tentokrát zabývají citlivými informacemi

0 Richard Winter 30.11.2015

Oblíbení galští hrdinové Asterix a Obelix v již 36. komiksu s názvem as narážejí na problém utajování a odhalování citlivých informací. O nová dobrodružství Asterixe a Obelixe se postaral jako u předchozího svazku Asterix u Piktů před třemi lety nový tým tvůrců Jean-Yves Ferri a Didier Conrad. Nový svazek vychází ve 20 jazycích, včetně češtiny.

Příběh vychází ze současných sociálních sítí na internetu. Jeden z vedoucích představitelů komunikace se jmenuje Résowifix. Modří lesní ptáci zase vydávají zvuky “tweet, tweet”. Nechybí osvědčené jistoty – Obelix se zlobí, že nesmí pít kouzelný lektvar a dojde i na tradiční potopení pirátské lodi.

Nový díl je pokračováním série, jíž se po celém světě prodalo už na 365 milionů kusů. Od prvního vydání v roce 1961 byla série přeložena do více než stovky jazyků. Předchozího počinu Asterix u Piktů se prodalo více než pět milionů kusů. Asterix je nejprodávanějším komiksem na světě.

Fenomén jménem Asterix přežil navzdory smrti jednoho ze scénáristů Reného Goscinyho v roce 1977, jenž sérii společně se svým přítelem Albertem Uderzem v roce 1959 vytvořil. Uderzo v knihách pokračoval sám a před několika lety se rozhodl předat štafetu novému týmu.

Nový díl komiksu pojednává o tématu galských válek a jeho autoři se inspirovali přímo v Zápiscích o válce galské od slavného římského vojevůdce a politika Julia Caesara.

Asterix žije okolo roku 50 př. n. l. ve smyšlené vesničce v severozápadní Galii. Jeho nerozlučitelným přítelem je místní silák Obelix, který všechny převyšuje svou silou, kterou získal už jako malé dítě, když spadl do kotle se zázračným nápojem připraveným druidem Panoramixem. Tato vesnice je jediná, kterou si dosud nepodmanil Julius Caesar a jeho římské legie, neboť její obyvatelé dočasně získávají nadlidskou sílu pitím kouzelného lektvaru, který jim vaří Panoramix.

Většina příběhů se točí okolo snahy Římanů o dobytí vesničky, jejíž galské obyvatele se snaží různými způsoby přechytračit. Takové pokusy ale obvykle zmaří Asterix a Obelix.

Podle slov šéfredaktora nakladatelství EGMONT Stanislava Kadlece se Asterix v domovské zemi těší enormní oblibě, která je v českém prostředí srovnatelná snad jen s Harrym Potterem nebo ságou Stmívání. Dosud v Česku vyšlo už 35 komiksových alb a osm souborných svazků s Asterixovými příběhy.