ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29183 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Armádní muzeum v Praze obohatil československý tank LTP

0 Petr Hašek 28.9.2012

Historický československý tank LTP, získaný z Peru do sbírek Vojenského historického ústavu, obohatil prostory Armádního muzea na pražském Žižkově.

Tank se do České republiky vrátil po více než 70 letech. Peruánská armáda si na konci 30. let minulého století objednala 24 těchto strojů u firmy ČKD. Společnost v soutěži porazila firmy Renault, Vickers, Fiat a Škoda. Jednání o předání tanku začala už před deseti lety v rámci programu, jehož cílem bylo získat a vystavit prvorepublikový československý zbrojní export.

Tank, přezdívaný v Peru “il Tankesino”, čili “Tančík”, dokládá technický um i průmyslovou vyspělost první československé republiky. Jeho osádku tvořili tři muži, vyzbrojen byl škodováckým kanonem ráže 37 milimetrů a dvěma kulomety ze zbrojovky Brno.

Tanky byly vyvinuty a speciálně upraveny pro boj ve vysoké nadmořské výšce okolo 4500 metrů do prostředí peruánských And. První stroj Peruánci přebrali v létě 1938 a už v únoru 1939 stroje pomáhaly potlačit vojenský převrat.

Dodávka do Peru byla pozastavena v září 1938, v době mnichovské krize a zářijové mobilizace československé armády. V případě války s nacistickým Německem by byly LTP bojovaly v řadách československé armády. V armádě Peru sloužila vozidla úspěšně až do 70. let minulého století.

rwi