ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6108 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Apple končí s DRM

0 Redakce 8.1.2009

Apple Inc oznámili, že v dohledné době budou veškerá hudební vydání, realizována prostřednictvím digitálního obchodu iTunes, zproštěna ochran DRM, která mají zabraňovat ilegálnímu kopírování, znemožňují však přitom přehrávání souborů určitými playery.

V současnosti téměř všechny hudební downloady, které je možné zakoupit prostřednictvím iTunes, se dají přehrávat jen pomocí svého softwarového interfacu, anebo iPodem. Od chvíle, kdy vstoupí v platnost nově podepsaná smlouva mezi Apple a třemi ze čtyř největších hudebních labelů Sony BMG, Universal a Warner Musí, bude tzv. DRM sofwarová kontrola odstraněna ze všech hudebních nahrávek prodávaných prostřednictvím iTunes.

Ve svém nedávném oficiálním projevu v průběhu nedávné konference Macworld v San Francisku, viceprezident marketingu společnosti Apple Phil Shiller oficiálně oznámil: „Během posledních šesti let písně, které jsme prodávaly, byly za cenu 0.99 USD. Hudební společnosti trvají na větší pružnosti. Ode dneška 8 000 000 písní bude zproštěno DRM, a do konce první třetiny roku se totéž stane se všemi 10 000 000 skladbami.

Apple plánují také cenové reorganizace. Downloady budou rozděleny do dvou cenových kategorií: za 0,69 USD a za 1,29 USD. Nižší cena nabídne o něco horší kvalitu a bude obnášet určitá omezení při přehrávání, zatímco ta vyšší bude zaručovat iTunes Plus kvalitu zvuku. Zatím se neví, jestli hudba objednaná přes iTunes předtím, než rozhodnutí vstoupí v platnost, bude také zbavena DRM ochrany. V tomto kroku firmy Apple odborníci vidí začátek definitivního konce DRM, masovým spotřebitelem nenáviděného systému pro omezení způsobů a prostředku pro přehrávání hudby v digitálním formátu.