ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28447 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Anifilm navštívil rekordní počet diváků

0 Richard Winter 11.5.2015

Šestý ročník mezinárodního festivalu Anifilm, který nabízí to nejlepší ze světové i domácí animované tvorby, od úterý do neděle přilákal rekordních více než 25.000 diváků. Velký zájem byl zejména o projekce na náměstí, které zakončovaly festivalové dny. České filmy v hlavních soutěžích chyběly.

Hlavní cenu poroty v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé na Anifilmu získal španělský režisér Sam Conflictivos za hororovou loutkovou komedii Posedlý (na snímku). Nejlepším snímkem Mezinárodní soutěže celovečerních filmů pro děti porota vyhlásila Příběh o princezně Kaguje japonského režiséra Isao Takahaty ze Studia Ghibli. Už při slavnostním zahájení v úterý si Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu odnesla režisérka, scenáristka a animátorka Vlasta Pospíšilová.

Festivalu se zúčastnilo přes 800 filmových profesionálů, v šesti soutěžních sekcích se utkalo 100 snímků, z toho devět celovečerních, 28 krátkých, 33 studentských, 16 v kategorii nenarativních, experimentálních a hraničních forem animace a 14 videoklipů. V doprovodných programech pak diváci vybírali z dalších téměř čtyř set filmů. Uskutečnilo se přes 30 workshopů, přednášek a prezentací.

“Je to jeden z největších festivalů v Evropě, festival etablovaný a známý. Divácký zájem o filmy byl enormní, některé projekce jsme přidávali, asi budeme muset tu skladbu programu v příštím roce trochu pozměnit, celovečerní filmy reprízovat víckrát,” uvedl ředitel festivalu Tomáš Rychetský.

Letos se promítalo v kině Světozor, v Divadle J.K.Tyla a loutkovém divadle, na zámku pak ve Schwarzenberském sále, v kulturním centru Roháč a na Masarykově náměstí. Festival má po loňském spojení Anifilmu s Anifestem dvanáctičlenný organizační tým. Náklady na festival byly letos téměř 12 milionů korun.