ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6859 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Andy Warhol na Hluboké

0 Redakce 14.6.2013

Třináctka byla šťastným číslem Andyho Warhola. I proto byla výstava s názvem Andy Warhol – Zlatá šedesátá, zahájena 13. července a potrvá do konce září 2013. Výstava se koná v Alšově Jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou.

Světoznámý americký malíř, grafik, filmový tvůrce a otec uměleckého směru pop art, Andy Warhol, se představuje v Alšově Galerii v Hluboké nad Vltavou svými grafikami, sítotisky i velkoformátovými obrazy. K vidění jsou Warholovy umělecké artefakty a předměty z denního života. Podle organizátorů se jedná o největší výstavu Andyho Warhola v Čechách, a to jak obsahem, tak rozmanitostí a rozsahem.

Výstava nabízí více než 90 originálních velkoformátových děl umělce. „Díla jsou zapůjčena soukromými sběrateli i galeriemi. Ze slavných děl se představuje například kolekce portrétů herečky Marilyn Monroe, série deseti obrazů diktátora Mao Ce-tunga, kontroverzní dílo Srp a kladivo, ale i obraz Campbellovy polévky, jedno z nejproslavenějších děl, které bylo zapůjčeno z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborcích,“ říká Miroslav Houška, kurátor výstavy.

Součástí výstavy je také replika slavného Warholova uměleckého studia The Factory, v němž se scházeli umělcovi přátelé a kolegové, a ve kterém Warhol zároveň vytvořil mnohé ze svých slavných děl. Každý návštěvník si v zmenšené dílně The Factory bude moci vytvořit triko s motivem některého z Warholových děl a pocítit tak inspirativního ducha tohoto kreativního prostředí, které Warhol vytvořil.

Název výstavy Andy Warhol – Zlatá šedesátá odkazuje k několika událostem. V prvé řadě v tomto období začal Warhol zaznamenávat stále větší úspěchy a z výborného grafika a reklamního tvůrce se stal vynikající umělec. V kontextu s ponurou československou historií má pak název výstavy lehce provokativní význam.

Tagy: