ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8365 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Americký filmový institut vyhlásil deset nejlepších snímků roku

0 Richard Winter 12.12.2013

Deset nejlepších snímků roku vyhlásil Americký filmový institut (AFI). Výběr odborníků z AFI potvrdil okruh favoritů na Oscary, kteří se většinou objevují i v hodnocení dalších organizací. Hodnocení AFI se do většinou shoduje i s nominacemi Sdružení filmových a televizních herců (SAG).

V desítce filmů, které nejsou seřazeny podle pořadí, je vedle Gravitace režiséra Alfonsa Cuaróna (na snímku), Nebrasky, kterou natočil Alexander Payne, a Inside Llewyn David bratří Joela a Ethana Coenových, také nezávislá produkce Fruitvale debutujícího sedmadvacetiletého režiséra Ryana Cooglera oceněná i na festivalech v Sundance a Cannes.

V desítce filmů roku jsou podle AFI i kriminální drama Špinavý trik režiséra Davida O. Russella, snímek Her režiséra Spikea Jonzeho, drama z finančních kruhů Vlk z Wall Street od Martina Scorseseho, 12 let v řetězech režiséra Steva McQueena, thriller o pirátech u somálských břehů Kapitán Phillips a film Zachraňte pana Bankse o Pamele L. Traversové, autorce známé knížky Mary Poppins.

Herecké sdružení SAG nejčastěji nominovalo herce ze snímku 12 let v řetězech – v kategorii herecký soubor, nejlepší herec v hlavní (Chiwetel Ejiofor) a vedlejší roli (Michael Fassbender), stejně jako herečka ve vedlejší úloze (Lupita Nyong´oová). Na nejlepší herce byli nominováni také Bruce Dern (Nebraska), Tom Hanks (Kapitán Phillips), Matthew McConaughey (Klub poslední naděje) a Forest Whitaker (Komorník).

O cenu pro nejlepší herečku se utkají Cate Blanchettová (Jasmíniny slzy), Sandra Bullocková (Gravitace), Judi Denchová (Philomena), Meryl Streepová (Blízko sebe) a Emma Thompsonová (Zachraňte pana Bankse).

Ceny SAG se budou udělovat 18. ledna. Patří k nejsledovanějším oceněním, protože herci tvoří velkou část volitelů Oscarů.

Tagy: ,