ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25052 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Americká pošta vydala známku na počest tvůrce filmu Někdo to rád horké

0 Redakce 26.8.2011

Americká pošta vydala známku na počest režiséra Billyho Wildera, který mimo jiné natočil legendární komedii Někdo to rád horké. Na známce je kromě něho i Marilyn Monroeová, která v tomto filmu hrála spolu s Jackem Lemmonem a Tonym Curtisem. Pošta oznámila, že tak uzavírá sérii památečních známek nazvanou Velcí filmoví režiséři.

Slavná kombinace hudební komedie, parodie na gangsterské filmy a bláznivé crazy komedie Někdo to rád horké se odehrává v roce 1929 a jejími hrdiny jsou Joe a Jerry, dva muzikanti, kteří se na útěku před bandou gangsterů převléknou za ženy a "ukryjí" se v dívčím orchestru Sladké Zuzi odjíždějícím na turné na Floridu. Seznámí se zpěvačkou Pusinkou Kovalczykovou, do níž se Joe zamiluje, ale sami se brzy stávají, stejně jako ostatní dívky, terčem pozornosti mužů.

Vedle Wildera jsou v sérii Velcí filmoví režiséři John Ford, Frank Capra a John Huston.

Billy Wilder se proslavil nejen filmem Někdo to rád horké z roku 1959, za který dostal Oscara, ale i snímky jako Sunset Boulevard, Byt a Sladká Irma. Zemřel v roce 2002 ve věku 95 let.

John Ford (1. února 1895 – 31. srpna 1973) byl americký režisér s irskými předky. Jako filmový režisér natočil během své padesáti leté kariéry více než stočtyřicet filmů od dob němé éry až po konec 60. let. Společně s Ingmarem Bergmanem a Orsonem Wellesem bývá nazýván jako nejlepší režisér všech dob.

Frank Russell Capra (18. května 1897 – 3. září 1991 má se čtyřmi snímky – po Spielbergovi – druhé nejčastější zastoupení mezi sty nejpodnětnějšími filmy všech dob. Tvůrce slavých děla Život je krásný a Pan Smith přichází byl prezidentem Sdružení filmových režisérů a také Sdružení amerických režisérů. V roce 1958 stanul v čele poroty Berlínského mezinárodního filmového festivalu v roce 1958.

John Huston (5. srpna 1906 – 28. srpna 1987) se prezentoval jako filmový režisér, scénárista, producent, dokumentarista, herec i vášnivý boxer a malíř. Vedle Johna Forda a Howarda Hawkse patřil k nejvýznamnějším vypravěčům amerického filmu. Jeho otec Walter byl úspěšným divadelním i filmovým hercem, který získal Oscara právě za výkon v synově filmu Poklad na Sierra Madre.

rwi