ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4639 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alšova jihočeská galerie zahájila výstavou Martina Gerboce

0 jsk 12.2.2024

Výstava s názvem Oko za oko, zub za zub! představuje práce slovenského umělce Martina Gerboce. Obrazy, které mohou na výstavě návštěvníci zhlédnout, vyjadřují autorovo anti-estetické přesvědčení. Jsou intenzivním prožíváním radostí a utrpení fyzického i duševního těla a jsou určeny těm, kteří jsou ochotni riskovat.

Kurátorem výstavy je historik Adam Hnojil a architekturu připravil Adam Hochmuth. Vizuální a grafické prvky jsou dílem Jany Vahalíkové. Významným prvkem výstavy je také světlo, které připravil light designer Jiří Šmirk.

Výstava není autorovou premiérou. Návštěvníkům Alšovy jihočeské galerie se představil v roce 2018 na výstavě Člověk člověku člověkem, na níž vystavoval společně s Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szücsem. Martin Gerboc diváka nutí vidět svět zcela jeho pohledem a přistupuje k tvorbě jako režisér, inspirovaný hudbou, filmem, divadlem, filozofií a podobně.

Využívá jejich vliv a schopnost manipulace ve svůj prospěch. Jeho práce se zabývají složitými myšlenkami s tragickými a nadčasovými tématy a zaměřují se na silné emocionální stavy, které zobrazuje téměř až kabaretním stylem. Věří, že umělec by měl být režisérem silného emocionálního zážitku a obraz je jen jedním z prostředků k vyjádření osobního zapojení.