ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27621 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alois Nebel poprvé v Česku v Jeseníku

0 Redakce 12.8.2011

Slavnostní předpremiéra očekávaného filmu Alois Nebel se v České republice uskuteční 20. září v kině Pohoda v Jeseníku. Díky hlasování diváků v internetové anketě se devět dní před oficiální premiérou bude černobílý animovaný snímek promítat ve městě, odkud pochází výtvarník Jaromír 99, podle jehož komiksu film vznikl. Na železniční stanici v nedalekém Bílém Potoce se pak začíná odehrávat celý film.

Do hlasování zorganizovaného tvůrci filmu se zapojilo 58 kin z celé České republiky, která nasbírala téměř 25.000 hlasů.  "Míra zapojení a odhodlání kin nás velmi překvapila až šokovala. Upřímně – před spuštěním soutěže jsme doufali, že se zapojí alespoň deset kin a nasbírají pár stovek hlasů. To, co se následně událo, překročilo naše nejlepší očekávání. Hluboce smekám před nasazením, se kterým jsou diváci a kinaři schopni v jednom šiku bojovat o vítězství," uvedl Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms.

Vítězné kino Pohoda v Jeseníku získalo 4725 hlasů, těsně druhé kino Radnice z Jablonce nad Nisou obdrželo 4296 hlasů. "Těšíme se na 20. září. Ten den si to tady parádně užijeme," sdělil Petr Víša, vedoucí vítězného kina v Jeseníku.

Kino Pohoda získalo nejen možnost poprvé veřejně promítnout film v České republice, ale navíc si zajistilo účast všech hlavních tvůrců filmu, nebelovský raut, odměnu 10.000 korun, podepsaný plakát k filmu, soundtrack, originální kresbu Jaromíra 99 a další dárky.

V polovině soutěže o premiéru filmu se uskutečnila takzvaná Vrchařská prémie. Tu získalo soutěžící kino, které zaznamenalo největší nárůst počtu hlasů během 24 hodin. Vítězem se stalo kino Panorama v Boskovicích, kterému přibylo za jediný den 199 hlasů.

Ve vedlejší kategorii, kde se počet odevzdaných hlasů kinu přepočítával podle celkového počtu obyvatel žijících v dané obci, zvítězilo kino Divadlo Continuo z Malovic. Na každých 1000 obyvatel této nevelké obce připadlo 584,6 hlasů.

Alois Nebel je celovečerním debutem Tomáše Luňáka. Film byl vytvořen technologií kombinující hraný a kreslený film. Scény natočené v reálu s herci byly po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány. V hlavních rolích se objeví například Miroslav Krobot, Karel Roden a Alois Švehlík.

K filmu vyjde také soundtrack, který pokřtí na koncertu 23. září v pražském Divadle Archa. Na hudebním doprovodu společně pracoval Jaromír 99 a Petr Kružík (oba z kapely Priessnitz), Dušan Neuwerth a Jan P. Muchow (oba hrají například v kapele Umakart). Na albu zpívají Marie Rottrová a Václav Neckář.

rwi