ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15087 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alois Nebel je navržen do nominací na Oscara, má soundtrack a výstavu

0 Redakce 26.9.2011

O prestižního Oscara by mohl za Česko bojovat snímek debutujícího režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel. Do nominací v kategorii nejlepší cizojazyčný film ho vyslala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Soundtrack s hudbou k natočenému podle předlohy stejnojmenné komiksové trilogie pokřtili 23. září v pražském Divadle Archa.  Snímek do kin, kde má distribuční premiéru 29. září, doprovází stejnojmenná výstava fotografií z natáčení v Langhans Galerie v Praze, kde budou vystaveny ode dne oficiální premiéry filmu v kinech.

Zda se Alois Nebel objeví v souboji o prestižní ocenění bude jasné 24. ledna, kdy budou oznámeny nominace na 84. ročník cen americké filmové akademie. Samotné ceny se budou udělovat v neděli 26. února, ceremoniálem provede diváky herec Eddie Murphy.

Tajemný příběh vznikl kombinací hraného a kresleného filmu na motivy stejnojmenné komiksové trilogie výtvarníka Jaromíra 99 a spisovatele Jaroslava Rudiše. Hlavního hrdinu ztvárnil Miroslav Krobot.

Soundtrack představili tvůrci v pražském Divadle Archa. Na koncertě vystoupil výtvarník filmu i komiksové předlohy a zpěvák Jaromír Švejdík, působící pod přezdívkou Jaromír 99 se dvěma svými kapelami – Umakart a Priessnitz. Vystoupil i hostující Václav Neckář, ženský sbor Brécy a autor scénáře komiksu i filmu Jaroslav Rudiš.

Výstava fotografií z natáčení nabízí černobílé snímky Dušana Tománka. Desítky jeho fotografií pořadatelé umístili do prostor Langhans Galerie v Praze. Expozice nazvaná jednoduše Alois Nebel ve fotografii představí snímky zachycující atmosféru netradičního natáčení pomocí technologie rotoskopie, při níž herci natáčeli se zabílenými obličeji. Teprve po nasnímání všech scén se jednotlivé záběry překreslily do podoby filmového komiksu.

Alois Nebel je prvním komiksovým románem v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok, po jejím úspěchu další díly Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Trilogie jako celek se na trhu objevila před pěti lety.

rwi