ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4795 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alice Nellis připravuje operu Philipa Glasse Les enfants terribles

0 Redakce 8.6.2011

V areálu bohnické psychiatrické léčebny v Praze se 17. června uskuteční první ze šesti repríz komorní opery skladatele Philipa Glasse Les enfants terribles (Příšerné děti). V produkci Národního divadla inscenaci připravuje režisérka Alice Nellis jako součást přehlídky scénografie a divadelního prostoru Pražské quadriennale.

Libreto vychází z románu Jeana Cocteaua a nabízí řadu interpretačních rovin, které podle režisérky umožní rozvíjet právě prostředí bývalé vývařovny v Bohnicích. Prostředí léčebny je podle ní dobrým východiskem pro vypravěče, který diváky příběhem provází. Líbí se jí klenutý strop vývařovny, ochozy i autentická patina.

K inscenaci byl přizván dirigent Petr Kofroň, jehož doménou je právě interpretace soudobé hudby. Hlavní role vytvoří Alžběta Poláčková, Jiří Hájek, kontratenorista Jan Mikušek a Ljubomir Popović.

Základním tématem tohoto díla je podle režisérky láska přesahující hranice. Z jejího pohledu disponuje opera na rozdíl od činohry nebo filmu jedním mimořádným předpokladem emocí – hudbou. "V činohře máte k dispozici text, režisér musí emoce i motivace postav teprve vytvořit. V opeře však máme díky hudební složce toto všechno jasně dané," sdělila Nellis.

Tvorba amerického skladatele Philipa Glasse patří k tomu nejzajímavějšímu z klasické tvorby konce 20. století. Komorní opera Les enfants terribles (Příšerné děti) představuje ideální dílo pro uvedení v alternativním prostoru. Zachycuje hlavní postavy žijící ve světě svých představ, jimiž se izolují od reality. Cocteaův román se stal také předlohou pro stejnojmenný film Jeana-Pierra Melvilla z roku 1950.

Inscenací Les enfants terribles navazuje Národní divadlo na úspěch Glassovy opery La Belle et la Bete (Kráska a zvíře), kterou v sezoně 2003/2004 připravili Petr a Matěj Formanovi, rovněž v hudebním nastudování Petra Kofroně.

rwi