ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29624 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alberta Camuse možná zavraždila sovětská KGB

0 Redakce 8.8.2011

Slavného francouzského spisovatele a filosofa Alberta Camuse možná zavraždili agenti sovětské tajné služby KGB. Informoval o tom více než 50 let po úmrtí spisovatele italský deník Corriere della Serra, který se při tom tvrzení odvolává na údajně dosud nezveřejněnou pasáž z deníku českého spisovatele a překladatele Jana Zábrany.

Podle deníku Corriere della Serra Zábrana, jenž zemřel v roce 1984, píše o vražedném komandu, které na Camuse údajně poslal bývalý sovětský ministr zahraničí Dmitrij Šepilov. Zábrana se prý odvolává na nejmenovaného muže, jenž má dobře informované zdroje.

Sovětští špioni prý poškodili pneumatiky automobilu, v němž Camus osudného 4. ledna 1960 jel se svým nakladatelem Michelem Gallimardem do Paříže. Ve vesnici Villeblevin však bourali a nehodu nepřežili. Camusovi bylo 46 let. Jeho životopisec Olivier Todd však spikleneckou teorii nepokládá za důvěryhodnou.

V Camusově kapse se také našla nepoužitá jízdenka na vlak do Paříže. Autor románů Cizinec a Mor zřejmě na poslední chvíli přijal nabídku svého přítele, že jej vezme autem.
Podle Zábranovy verze chtěl Šepilov Camuse nechat zavraždit, protože mu spisovatel dával za vinu násilné potlačení maďarského povstání v roce 1956. Na Zábranu upozornil italský básník Giovanni Catelli, když zjistil, že ve výboru ze Zábranových deníků Celý život chybí příslušná pasáž.

rwi