ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30829 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alba Dana Bárty Illustratosphere a Entropicture vycházejí poprvé na LP

0 jsk 20.3.2023

Vychází remasterovaná reedice prvních dvou alb Dana Bárty, které natočil se skupinou Illustratosphere.

Oba významné tituly se poprvé objevují i na vinylu. Intimní, zadumaný debut Illustratosphere (2000) Dana Bárty se seskupením vynikajících muzikantů za zády se dočkal chvály a ocenění od hudebních publicistů, a především od posluchačů, a ovlivnil novou generaci českých a slovenských muzikantů.

Dobový tisk vyzdvihoval nečekanou míru citu a něžnosti, jakou spolu se spoluhráči do nahrávky vložil. Komorní charakter leckoho překvapil, většina hlasů poukazovala na vyzrálost a ujasněnost písní. Koneckonců bylo album oceněno třemi cenami Anděl (album, zpěvák, videoklip).

„Byl to porod, to jo, ale myslím, že jsme s kluky věděli a věřili, že se dotýkáme něčeho výjimečného. Bylo to silný období, kdy nás vlastně nic jiného, než muzika nezajímalo,“ vzpomíná na vznik debutového alba Dan Bárta.

Album Entropicture (2003) důstojně navázalo na svého předchůdce uklidňujícím, hudebně bohatým kompletem skladeb s důrazem na jemnou rovnováhu tónů a citů, emocí a rozumu. Doprovodil ho nezapomenutelný poetický videoklip k písni Živý. Mimořádné výkony všech hráčů Illustratosphere se snoubí stejně jako u debutu se snovými Bártovými texty (s občasným přispěním souputníka Oto Klempíře) a přenášejí posluchače do jiných světů.

„Museli jsme začít znova, odešel Míra Chyška a přišel Jarda Friedl. V tomhle typu spoluhraní je to vždycky znát. A Robertovo Trio se stalo kapely pevnou součástí, takže jsme se posunuli víc k akustickými nástrojům. Bylo to bezvadné období hledání a nacházení. Dvacet let už to je,“ doplňuje Bárta.