ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11293 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Alan Parker dostane cenu Britské filmové a televizní akademie za celoživotní dílo

0 Richard Winter 25.1.2013

Britský režisér Alan Parker dostane cenu Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za celoživotní dílo. Šestaosmdesátiletý Parker, který režíroval hudební snímky jako Sláva, Pink Floyd: The Wall a Evita, dramata (Život Davida Galea, Andělin popel), kriminálky (Angel Heart) i komedie (Střílejte na měsíc), převezme jedno z nejvýznamnějších filmových ocenění v Británii za “mimořádný a výjimečný přínos britskému filmu”.

Parker byl jako režisér dvakrát nominován na Oscara – za snímek o rasismu na americkém Jihu Hořící Mississippi a za drama z turecké věznice Půlnoční expres. Cenu BAFTA za celoživotní dílo před ním dostali mezi jinými Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Elizabeth Taylorová a Laurence Olivier. Loni ji získal americký režisér Martin Scorsese.
“Člověk se vždy obává, jestli udělení takové ceny neznamená konec kariéry. Ale je to velmi milé,” poznamenal Parker.
Ceny BAFTA se budou předávat 10. února v londýnské královské opeře.

Režisér, který pochází z Londýna, začal filmovou kariéru psaním a natáčením reklam. V roce 1976 natočil hudební gangsterku Bugsy Malone s řadou dětských herců, včetně Jodie Fosterové. Úspěch filmu mu otevřel dveře do Hollywoodu, kde natočil mnoho komerčně úspěšných filmů, které celkem získaly 19 cen BAFTA, deset Zlatých glóbů a deset Oscarů. V roce 2002 byl povýšen do šlechtického stavu.