ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28996 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Aj Wej-wej pokračuje v kritice čínské vlády

0 Redakce 30.8.2011

Disidentský výtvarník Aj Wej-wej v neděli večer na internetovém serveru časopisu Newsweek poprvé od svého červnového propuštění z vazby otevřeně kritizoval čínskou vládu. V ostře formulovaném komentáři napsal, že úřady občanům upírají základní lidská práva. Ajův komentář je podle agentury Reuters známkou jeho sílící netrpělivosti s přísnými podmínkami, za nichž byl koncem června po 81 dnech propuštěn z vazby.

Disidentský umělec, jehož zadržování na utajeném místě letos vyvolalo nesouhlas a protesty mezinárodního společenství, také vládu kritizoval kvůli bující korupci, právnímu systému i politice migrujících dělníků. "Každý rok miliony (lidí) přicházejí do Pekingu stavět mosty, silnice a domy. Jsou to otroci Pekingu," konstatoval Aj, přestože nemá dovoleno rok poskytovat rozhovory novinářům, setkávat se s cizinci, používat internet či komunikovat s obhájci lidských práv. Kritika zveřejněná na webu Newsweeku rovněž představuje přímou výzvu Pekingu.

Aj potvrdil, že je autorem komentáře, který je důsledkem jeho dojmů ze života v Pekingu. Avantgardní výtvarník Aj Wej-wej, který se mimo jiné podílel na návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, byl zatčen v době řady zátahů proti disentu začátkem dubna, když se chystal odletět z Číny. Obviněn byl z daňových úniků.

rwi (foto: Wikipedia.org)