ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7222 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Agent století Jason Bourne opět na scéně

0 Richard Winter 13.7.2016

Nejslavnější trilogie kultovní špionážní série v knižní podobě vychází v nakladatelství Domino. Kult jménem Jason Bourne se zrodil v časech vrcholící studené války. Na neuvěřitelně úspěšný první příběh Bourneova totožnost navázaly další romány Bourneův mýtus a Bourneovo ultimátum.

Bourneův stvořitel, spisovatel Robert Ludlum, původním povoláním herec, byl dlouhou dobu podezříván CIA z práce pro nějakou tajnou službu. Důvod? Zřejmý. Příběhy propracované do nejmenších podrobností, konspirační, hrozivé, s  hlubokou a udivující znalostí problematiky. V socialistickém Československu se americký agent pochopitelně ocitl na černé listině. Českým čtenářům se tak Jason Bourne poprvé představil teprve v roce 1999.

Legenda formátu Jasona Bournea pochopitelně nemohla ujít zájmu filmařů. Podle bourneovské trilogie byl roku 2002 natočen film s Mattem Damonem (na snímku) v hlavní roli, který česká kina uváděla pod názvem Agent bez minulosti. Damon hrál také ve dvou dalších pokračováních a ztvárňuje hlavní roli i v nejnovějším filmu nazvaném prostě Jason Bourne, který má českou premiéru 28. července 2016. Nakladatelství Domino při této příležitosti vydalo celou bourneovskou trilogii ve zrevidovaném překladu, s novými obálkami, v pevné i brožované vazbě, a v elektronické podobě.

Anotace jednotlivých dílů trilogie:

Bourneova totožnost
Ten muž má paměť úplně prázdnou. Ví jen to, že se probral z bezvědomí v ordinaci lékaře na francouzském pobřeží, že má tělo proděravělé kulkami a tvář změněnou plastickou operací. Jedinou mlhavou stopou vedoucí k jeho identitě jsou číslice na filmovém negativu, které patří k tučnému bankovnímu kontu v Curychu. Majitelem konta je nejhledanější světový zabiják. Jmenuje se Jason Bourne. Vzápětí se Bourne stává objektem zájmu profesionálních vrahů. Tváří v tvář smrti a navzdory nánosům dávno pohřbené minulosti se vydává na zoufalý běh o život. A pomoci mu může pouze žena, která ho kdysi chtěla zradit. Jason Bourne je zkrátka muž bez minulosti – a možná i bez budoucnosti.

Bourneův mýtus
V kaluži lidské krve na podlaze hongkongského kabaretu bylo vepsáno jméno, které chtěl celý svět zapomenout: Jason Bourne. Legendární zabiják zavraždil čínského vicepremiéra. Šéfové světových velmocí si nyní v hrůze kladou tytéž otázky: Proč se Bourne vrátil? Kdo ho platí? Kdo bude jeho příští obětí? Pouze oficiální americká místa však vědí, že žádný Jason Bourne neexistuje – bylo to jen krycí jméno pro Davida Webba, použité při poátrání po nechvalně známém teroristovi. Je zřejmé, že Bourneovu totožnost na sebe tentokrát vzal někdo jiný, a pokud se jeho krvavému řádění neučiní přítrž, svět zaplatí strašlivou cenu. Jediný, kdo tomu může zabránit, je právě David Webb, jenž vede poklidný život univerzitního profesora a nehodlá na tom nic měnit. Když mu však už podruhé vyrvou z náruče jeho ženu, Webb pochopí, že musí oprášit dávno zapomenutou minulost a vydat se znovu do kalných vod mezinárodní špionáže, v jejichž hlubinách se skrývá nebezpečný, přísně tajný plán.

Bourneovo ultimátum
Během slavnosti v malém městečku, kam byli pozváni záhadným telegramem, se dva muži stávají svědky brutální vraždy. Telegram byl podepsán jménem Jason Bourne, a protože oba muži znají pravou Bourneovu totožnost, uvědomí si, že vraždil jeho zapřisáhlý nepřítel Carlos zvaný Šakal. Je zřejmé, že nejhledanější terorista světa vyzývá svého soka k závěrečnému zúčtování. Univerzitní professor David Webb musí znovu udělat to, co už nikdy udělat nechtěl – převtělit se do nenáviděné postavy zabijáka a stát se Bournem. Hodlá se infiltrovat do ekonomicky a politicky všemocné organizace zvané Medusa a stát se vnadidlem, které přiláká Šakala do smrtelné pasti. Z nastražené léčky ovšem může vyváznout živý pouze jeden z nich.

Tagy: