ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25705 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Aero oslaví osmdesátiny Woodyho Allena čtyřdenní přehlídkou jeho filmů

0 Richard Winter 26.11.2015

Přímo v den osmdesátých narozenin Woodyho Allena – v úterý 1. prosince – odstartuje pražské kino Aero velkolepou oslavou přehlídku filmů Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Od 20.30 uvede Allenův zřejmě nejslavnější film Annie Hallová se čtyřmi Oscary na kontě. Spolu s tlumočnicí a překladatelkou Danou Hábovou, která přijala pozvání Aera a slavnostní projekci uvede, budou mít diváci možnost popřát Allenovi k narozeninám formou společné „allenovské“ fotky nebo osobním vzkazem na plachtě v předsálí kina Aero.

Dana Hábová na místě také pokřtí knihu esejů (Filmový génius) Woody Allen od Jasona Baileyho. Během následujících dnů až do 5. prosince pak nabídne Aero výběr celkem 11 titulů z Allenovy téměř padesátileté filmové kariéry.

“Woody Allen sní o nesmrtelnosti a jako filmový tvůrce se podle nás už nesmrtelným stal. Proto jsme nemohli opomenout jeho významné životní výročí a možnost popřát mu aspoň na dálku do dalších let pevné zdraví a neutuchající tvůrčí sílu,” uvedla ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

Woody Allen se jako režisér, scénárista, herec, spisovatel, dramatik a komik do historie kinematografie zapsal jako výsostný tvůrce autorských filmů, které odrážejí jeho osobnost v celé její neurotické šíři. V Aeru uvidí diváci jak jeho nejslavnější staré filmy ověnčené Oscary, tak i zástupce jeho aktuální tvorby – celkem půjde o 11 známých titulů. Jedním ze zlatých hřebů programu bude jistě právě zahajovací film Annie Hallová, který si i po téměř 40 letech své existence před pár dny na konto připsal další ocenění. Scénář k Annie Hallové z pera Woodyho Allena a Marshalla Brickmana byl totiž 11. listopadu zvolen asociací Writers Guild of America (Americkou asociací spisovatelů) číslem jedna mezi těmi nejzábavnějšími filmovými scénáři všech dob. Annie Hallová za sebou nechala takové komedie jako Někdo to rád horké, Na Hromnice o den více nebo Monty Python a Svatý grál.

Po celou dobu přehlídky bude možné v předsálí kina Aero zakoupit knihu (Filmový génius) Woody Allen od Jasona Baileyho, kterou koncem léta vydalo v češtině nakladatelství Slovart a přímo v Aeru ji nabídne s narozeninovou slevou. Kniha přináší profily všech dosavadních Allenových snímků. Zabývá se tématy, zápletkami, vlivy a dopady každého z nich a zároveň nabízí unikátní postřehy a detaily ze zákulisí. Průvodní eseje jdou nad rámec shrnutí jednotlivých filmů. Kniha plná citací, fotografií a výrobních detailů je velkou a láskyplnou poctou kultovnímu filmaři.

Tagy: ,